Top Zahraničné

Peter KRÁLIK: Taliansky premiér sľubuje “odvážne” reformy, počíta s rovnou daňou

Giuseppe Contze

Vláda chce reformu verejnej správy a bojovať proti korupcii, tvrdí Giuseppe Conte.

Conte uviedol, že návrh vlády na rozpočet pre rok 2019 bude „seriózny, prísny a tiež odvážny.Informuje Politico.

Talianska vláda predstaví program rozsiahlych štrukturálnych reforiem ako súčasť svojho nového rozpočtu na jeseň, uviedol včera premiér Giuseppe Conte.

“Čaká sa od septembra na riešenie problémov,  ktoré sú kľúčové pre oživenie krajiny a našej ekonomiky,”hovorí Conte, ktorý vedie vládu skladajúcu sa  z  pravicovej Ligy a

protestného hnutia 5 hviezd. Vyhlásenie bolo zverejnené v   grafickej  podobe na Facebooku.

“Na tento účel pripravujeme sériu štrukturálnych reforiem, ktoré sú základom hospodárskeho rastu a sociálneho rozvoja.”, zobrazovala v statuse sociálna sieť.

Podľa Conteho plán bude obsahovať nové opatrenia na zjednodušenie zadávania verejných zákaziek na trhu práce, boj proti korupcii a zefektívnenie súdneho systému, aby poslal pozitívny signál zahraničným investorom, ale aj rovnú daň, ktorá bola požiadavkou práve Salviniho Ligy.

Obe vládne strany v súčasnosti pripomienkujú  rozpočet na rok 2019 a vláda musí v októbri predložiť svoje plány na preskúmanie do Bruselu Európskej komisii.

Vládnucej strany sa už definitívne dohodli na pláne zavedenia rovnej dane ako aj na podpore pre nezamestnaných resp. sociálnych dávkach až do výšky 780 eur.

Plán neohrozí financovanie  zdravotníctva, výskumu a vzdelávanie a zameria sa na boj proti chudobe, ktorá v Taliansku postihuje viac ako 5 miliónov ľudí.

Tento mesiac taliansky minister hospodárstva Giovanni Tria trval na tom, že rozpočet nebude porušovať pravidlá deficitu EÚ a dodáva, že Rím zostáva odhodlaný znížiť svoj dlh a predovšetkým nevystúpi z eurozóny.