Domáce Politika Spoločnosť Top

Peter Hraško definitívne opúšťa NAKA. Odchádza do civilu

Šéf NAKA Peter Hraško odchádza z postu šéfa NAKA do civilu. Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Na čele NAKA nastane veľká zmena. Ako už policajný prezident Milan Lučanský avizoval, Peter Hraško opúšťa post riaditeľa. Krk mu zlomilo vypočúvanie organizátorov protestov. Po preverení tohto kroku začal Lučanský voči Hraškovi disciplinárne konanie. 

 

Peter Hraško si minulý týždeň čerpal dovolenku. Polícia dnes informovala, kam plánuje odísť. “Peter Hraško, súčasný riaditeľ NAKA, si podal tento týždeň žiadosť o uvoľnenie zo služobného pomeru (do civilu). Prezident PZ Milan Lučanský ju akceptoval a dohodli sa, ze skončí k 31. decembru 2018,” informovala polícia na sociálnej sieti.

“Vedením NAKA bude poverený terajší zástupca riaditeľa NAKA Patrik Jurík,” informovali. Šéfa NAKA menuje policajný prezident. Keďže Milan Lučanský je vo funkcii len dočasne, definitívnu voľbu nového riaditeľa urobiť nechce. “Nového riaditeľa NAKA si vyberie až nový prezident PZ,” informovala polícia.

Hraško bol vo funkcii najdlhšie

NAKA vznikla v roku 2012. Odvtedy stihla mať okrem Hraška už dvoch riaditeľov, pričom samotný Hraško bol vo funkcii najdlhšie. Na stoličku šéfa zasadol v roku 2015, kedy sa jeho predchodca Daniel Goga funkcie vzdal dobrovoľne. „Novým riaditeľom sa stal doterajší zástupca riaditeľa Národnej protikorupčnej jednotky,“ informovala vtedy polícia.

Peter Hraško pritom nepatril medzi veľmi zvučné mená. Podľa dostupných informácií pracoval v regiónoch a jeho vzostup na také významné miesto sa označuje ako “raketový.” Do roku 2010 bol zástupcom okresného riaditeľa v Trenčíne a neskôr sa stal okresným riaditeľom v Novom Meste nad Váhom. Následne bol chvíľu v civile. Do vyššej funkcie sa dostal až počas éry pôsobenia Tibora Gašpara.

Keď Tibor Gašpar ako policajný prezident skončil, nahradil ho Milan Lučanský. Ten Hraškovi očividne nedôveroval. Odstavil ho aj od vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a jeho priateľky. Oficiálnym dôvodom bolo, aby„vyvrátil špekulácie, že vstupuje do vyšetrovania, alebo ho manipuluje“. Vypočúvanie organizátorov protestov na základe anonymného oznámenia však bolo poslednou kvapkou.