Domáce Šport Top

Perfektný slalom Vlhovej. Po veľkej dráme triumfovala vo Svetovom pohári vo fínskom Levi

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová na trati slalomu Svetového pohára vo fínskom Levi. Zdroj TASR / Martin Baumann

LEVI – Petra Vlhová triumfovala v úvodnom slalome Svetového pohára vo fínskom Levi. Druhá skončila Američanka Mikaela Shiffrinová so stratou 18 stotín sekundy. Tretia prišla do cieľa Rakúšanka Katharina Liensbergerová.

Mesiac trvalo, kým sa fanúšikovia Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní dočkali pokračovania aktuálnej sezóny. Po obrovskom slalome v rakúskom Soeldene boli vo fínskom Levi na programe dva slalomy a na severe Európy sa opäť očakávali poriadne zaujímavé a dramatické preteky. Na svahy sa totiž po deviatich mesiacoch vrátila najlepšia lyžiarka posledných piatich rokov – Mikaela Shiffrinová. Po tom, ako jej vo februári zomrel otec a koronavírus zdecimoval záver sezóny, mala 25-ročná Američanka prestávku. Navyše v ouvertúre v Soeldene chýbala pre zranenie chrbta, takže až v Levi sa opäť postavila na lyže. Jej návrat je pre zjazdové lyžovanie dôležitá vec, keďže víťazka 66  pretekov Svetového pohára je mediálnym, reklamným a aj športovým magnetom na zasnežených svahoch.

Pri všetkej úcte a rešpekte k Petre Vlhovej je Shiffrinová stále najväčšia hviezda a najlepšia zjazdárka poslednej dekády a ak sa nič extrémne nestane, môže byť za dva roky aj najlepšou v histórii. Vo Svetovom pohári triumfovala už 66-krát a na krajanku Lindsay Vonnovú jej chýba 16 víťazstiev a na legendárneho Švéda Ingemara Stenmarka dvadsať.

V Levi to bol preto poriadne pikantný duel aj pre Vlhovú, ktorá je stále v tieni Shiffrinovej, čo cítiť aj na ich súčasnom vzájomnom “vzťahu”. Rešpektujú sa, uznávajú, ale kamarátsvo to nie je. Nemá byť ani prečo. Vlhová totiž ašpiruje na Shiffrinovej miesto na lyžiarskom Olympe a táto sezóna má byť pre slovenskú šampiónku prelomová. Levi bolo preto po dlhom čase prvým miestom na porovnanie, kto je lepší. A to práve v najsilnejšej disciplíne oboch zjazdárok. Súboju ešte viac pikantnosti dodali štartové čísla v prvom kole. Shiffrinová mala jednotku a Vlhová päťku. Navyše v prípade dobrej jazdy mala Vlhovú ďalšiu výhodu – autorom druhé kola bol jej tréner Livio Magoni.

Veľa malo ukázať prvé kolo. Shiffrinová pred jeho štartom naznačila, že jej očakávania sú veľké, aj keď jej chýba konfrontácia s konkurenciou. Sama preto netušila, ako na tom v skutočnosti je. Miernou výhodou pre ňu mohlo byť práve číslo 1 a ideálna trať. V Levi už štyrikrát vyhrala, no teraz to bola veľká neznáma. Prvé kolo bolo relatívne dlhé, na úrovní 55 sekúnd, pričom najmä stredná časť po prvom medzičase bola prudká s uzavretými bránkami. Tam sa dalo najviac získať aj stratiť.

Shiffrinová neurobila takmer žiadnu chybu, technicky bola dokonalá a aj rýchla a v cieli nadelila Michel Gisinovej, Wendy Holdenerovej aj Katrine Truppeovej viac ako sekundu, čo bol zdvihnutý prst pre Vlhovú. Slovenská zjazdárka išla ako piata v poradí a na prvom medzičase mala stratu iba 13 stotín sekundy, no na druhom už mala 13 stotín k dobru. Tempo aj rýchlosť si udržala až do cieľa, kde bola po skvelej a agresívnej jazde najlepšia o 15 stotín sekundy, čo bola perfektná a ideálna pozícia pred druhým kolom. Aj Shiffrinová jej zatlieskala na znak uznania. Bolo tak zamiešané na dramatické druhé kolo.

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová na trati slalomu Svetového pohára vo fínskom Levi. Zdroj TASR – Martin Baumann

“Cítila som sa v podstate dobre, hoci na tom vrchu až tak nie. Dole som to už nakopla, ale celkovo som cítila rezervy. Druhé kolo je otvorené, vyhodnotíme si to na videu a v druhom pôjdem ako vždy naplno. Podmienky sú tu veľmi dobre, napokon ani ten vietor nerobil až také problémy a hlavne tu dobre pripravili trať,” povedala po prvom kole Vlhová. Teraz bolo dôležité potvrdiť slová aj v druhom kole. Autorom trate bol jej tréner Livio Magoni, čo bola určitá výhoda, ale nie rozhodujúca. Dalo sa totiž očakávať, že aj Shiffrinová pôjde na maximálne riziko a naplno, keďže Američanka veľmi nerada prehráva. V konfrontácii s Vlhovou dvojnásobne.

Horná časť svahu bola podobná ako v prvom kole. Až po druhom medzičase v strednom úseku, kde to bolo najprudšie, sa rozhodovalo o pódiových umiestneniach. Viacero uzavretých bránok, zmena rytmu, tempa a to všetko bez straty rýchlosti. Kto to zvládol, mohol atakovať elitnú desiatku. Elegantne a bez chýb zajazdila druhé kolo najmä Rakúšanka Chaira Mairová. Jej čas bol preto porovnávací pre najlepšie po prvom kole. Zaujímavá situácia nastala po vypadnutí Federiky Brignoneovej, líderky priebežného poradia Svetového pohára. Ak by totiž Vlhová neskončila horšie ako tretia, dostala by sa na prvé miesto. Bol to ďalší motivačný faktor pre slovenskú slalomárku.

Hendikepom pre najlepšie desiatku po prvom kole bola zmena počasia, keďže v Levi začalo v závere slalomu snežiť a fúkaťv  spodnej časti trate a najmä v cieľovej rovinke. Budú podmienky viac vyhovovať Vlhovej alebo Shiffrinovej? Otázkou tiež bolo, kto je na tom aktuálne lepšie psychicky. Rivalita medzi dvomi najlepšími slalomárkami posledných rokov je totiž mimoriadna. Na prvom mieste pred štartom dvojice Shiffrinová – Vlhová bola Rakúšanka Katharina Liensbergerová s komfortným náskokom siedmych desatín sekundy. Skvelá jazda Liensbergerovej.

Ako odpovie Shiffrinová. Na každom medzičase bola rýchlejšia a v cieli to bolo o 29 stotín. Bola to tiež výborná jazda, ale nie dokonalá. Čo ukáže Vlhová? Išla podobne ako Američanka naplno, v hornej časti bola dokonca rýchlejšia, no v strednej časti z pol sekundového náskoku stratila polovicu a do konca to boli poriadne nervy. No Vlhová záver zvládla brilantne. O 18 stotín sekundy vyhrala úvodný slalom v Levi, čo bolo jej pätnáste víťazstvo vo Svetovom pohári a zároveň sa aktuálne dostala na prvé miesto v celkovom poradí a aj v slalome. “Chcela som využiť tú malú výhodu, že trať druhého kola staval môj tréner. Nebolo to však jednoduché, na štarte snežilo a zjazdovka už bola miestami rozbitá. Chcela som ísť naplno, vlani som tu vypadla, takže sa veľmi teším. Víťazstvo v prvom slalome sezóny je vždy veľmi dôležité,” povedala Vlhová.

Výsledky slalomu SP v Levi

1. Petra VLHOVÁ (SR) 1:50,11 min., 2. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,18 s, 3. Katharina Liensbergerová (Rak.) +0,57, 4. Wendy Holdenerová (Švaj.) +1,35, 5. Michelle Gisinová (Švaj.) +1,41, 6. Laurence St-Germainová (Kan.) +1,42, 7. Katharina Truppeová (Rak.) +1,77, 8. Chiara Mairová (Rak.) +2,04, 9. Melanie Meillardová (Švaj.) +2,10, 10. Katharina Huberová (Rak.) +2,25