Domáce Politika Top

Pellegriniho o hlasovaní s opozíciou: Môže to mať fatálne následky

BRATISLAVA – Ak by poslanci koaličnej strany SNS zahlasovali za odvolanie ministra práce Jána Richtera (Smer-SD), bol by to veľmi negatívny signál, zdôraznil dnes pre médiá pred rokovaním vlády podpredseda vlády a Smeru-SD Peter Pellegrini. Myslí si, že by to asi veľmi vážne ohrozilo ďalšie možné fungovanie koalície.

„V koaličnej dohode je zakotvené, že by nemali prechádzať v parlamente hlasovania, kde by sa jedna z koaličných strán spojila s opozíciou a už vôbec nie pri takejto vážnej téme, ako je odvolanie člena vlády. Ja si myslím, že to by mohlo mať fatálne následky,“ vyhlásil Pellegrini.

Pellegrini: Kríza by sa už mohla skončiť

Reagoval tak na piatkovú informácie, že SNS trvá na odstúpení ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera. Líder národniarov Andrej Danko to podľa informácií agentúry SITA prezentoval aj na Koaličnej rade. Ak Richter neodstúpi alebo ho premiér Robert Fico neodvolá, národniari sú pripravení podporiť opozičný návrh na jeho odvolanie.

Na otázku, či sa už skončila koaličná kríza, vicepremiér uviedol, „že už by sa mohla, pretože si myslím, že každý máme dosť práce pred sebou a treba ďalej plniť programové vyhlásenie. Máme mnohé myšlienky, idei čo treba urobiť a táto atmosféra vôbec neprispieva tomu, aby človek mal chuť nejakým spôsobom sa pozerať dopredu.” Pellegrini preto pevne verí, že lídri smerujú k tomu, aby sa postupne situácia upokojila a aby si každý mohol robiť svoju robotu.

Maďarič kríze nerozumie

Minister kultúry a podpredseda Smeru Marek Maďarič na margo aktuálnej politickej situácie uviedol, že tej kríze nerozumie, tak nevie, či ešte trvá. Zdôraznil, že verejne nepočul povedať podmienku SNS o odchode z ministerského postu Jána Richtera.

To sú také dohady, myslí si Maďarič a dodal, že pre Smer-SD určite nie je dôvod, aby Richer odišiel zo svojho postu. „Vo všeobecnosti platí, ak by ktorákoľvek koaličná strana zahlasovala za pád člena vlády, tak je to koniec koalície,“ zdôraznil.

Dohady, tvrdí Matečná

Za dohady označila ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominatka SNS) informácie o tom, že niektorí poslanci SNS majú výhrady voči ministrovi Richterovi pre kauzu Čistý deň a nevylučujú hlasovanie s opozíciou pri jeho odvolávaní.  Pred dnešným zasadnutím vlády sa k osobe Jána Richtera nechcela vyjadrovať ani ako k ministerskému kolegovi.

„Je to jeho rezort. Predpokladám, že každý politik, minister robí najlepšie ako vie,“ zdôraznila. Podpredsedovia Smeru potvrdili, že v komisii koaličných strán, ktorá má pripraviť dodatok ku Koaličnej zmluve je za ich stranu vedúci Úradu vlády SR Igor Federič. Za Most-Híd to je Ábel Ravasz.

Foto: SITA/Jakub Julény