Domáce Politika Top

Pellegrini zvoláva pre štrajk autodopravcov stretnutie s ministrami

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) zvoláva pre štrajk autodopravcov na pondelok (13. 1.) stretnutie ministrov dopravy, vnútra, financií a hospodárstva. Stretne sa tiež s policajným prezidentom. Vyzýva štrajkujúcich, aby opustili cesty a vrátili sa k rokovaciemu stolu. Ohrozujú podľa neho bezpečnosť cestnej premávky, dodávky veľkých firiem a berú si občanov za rukojemníkov. Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike.

 

Štrajk necelých 50 dní pred voľbami považuje za “divný” a “podozrivý”. Cestná daň sa podľa neho nemenila za posledné tri roky. Otázku mýta podľa neho musí vyriešiť minister dopravy, nie dopravcovia. “Nemôžu dnes očakávať, že vláda za päť dní vyrieši niečo, čo funguje niekoľko rokov,” hovorí.

Slovenskí vojaci pôsobiaci na misii v Iraku sú podľa premiéra v poriadku. “V prípade, že táto misia stratí svoj účel a opodstatnenie, slovenskí vojaci sa vrátia v bezpečí domov,” pripustil jeden z možných scenárov. Zdôraznil však, že rozhodnutia treba prijímať zodpovedne. Pravidelne podľa svojich slov komunikuje o postupe aj s partnermi z V4.

K zabitiu iránskeho generála Kásema Solejmáního uviedol, že zrejme došlo k porušeniu medzinárodného práva. SR zaujme oficiálne stanovisko na zasadnutí vlády a parlamentu.

Premiér upozornil tiež na riziko migračnej krízy. Túto otázku chce riešiť aj na stretnutí s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Slovensko je podľa neho pripravené pomôcť susedným krajinám materiálne i personálne.

Z povolebnej spolupráce ako líder strany Smer-SD vylúčil iba ĽSNS Mariana Kotlebu.