Domáce Politika Top

Pellegrini zastavil ďalšie eurofondy, SaS odporúča Matečnej zrušiť výzvu

BRATISLAVA – Škandál s tunelovaním eurofondov na vedu a výskum ťažko postihne naše školy a vzdelávanie. Tvrdia to predstavitelia strany Sloboda a Solidarita (SaS) v reakcii na to, že Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu minulý štvrtok zastavil schvaľovanie nových výziev na čerpanie eurofondov na financovanie školstva v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.

Úrad, na čele ktorého stojí Peter Pellegrini (Smer-SD), tak spravil na základe žiadosti Európskej komisie, aby slovenské štátne inštitúcie vykonali opatrenia na ochranu proti podvodom a korupcii. Stanovisko SaS agentúre SITA poskytla hovorkyňa liberálov Katarína Svrčeková.

Matečná by mala situáciu upokojiť

Tímlíder SaS pre školstvo Branislav Gröhling vysvetľuje, že podľa schváleného plánu malo ministerstvo školstva ešte tento rok rozdeliť 90 miliónov eur pre zriaďovateľov škôl a ďalších 30 miliónov eur priamo školám.

„Na základe rozhodnutia úradu Petra Pellegriniho však už dnes, žiaľ, vieme, že školy a ich zriaďovatelia v tomto školskom roku o tieto peniaze prídu,“ uviedol Gröhling a dočasnej ministerke školstva Gabriele Matečnej navrhol, aby upokojila situáciu a okamžite konala.  SaS odporúča Matečnej, aby nariadila urýchlené ukončenie ministerskej kontroly prideľovania eurofondov na výskum a zverejnila jej výsledky.

Žiadosť liberálov

Liberáli od zastupujúcej ministerky zároveň žiadajú vyvodenie zodpovednosť voči Výskumnej agentúre a jej vedeniu za spôsobenie najväčšieho eurofondového škandálu v histórii Slovenska a okamžité vypovedanie škandalóznych zmlúv podpísaných Výskumnou agentúrou. Matečná by podľa SaS mala splniť verejný prísľub premiéra Roberta Fica a predsedu SNS Andreja Danka a zrušiť škandalóznu výzvu, v rámci ktorej ešte neboli podpísané zmluvy.

Ako v stredu 30. augusta informovali z Kancelárie prezidenta SR, prezident Andrej Kiska dnes o 13:00 v Prezidentskom paláci určí ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú za členku vlády Slovenskej republiky, ktorá bude od 1. septembra dočasne spravovať rezort školstva, vedy, výskumu a športu.

Foto: SITA/Marko Erd