Domáce Politika

Pellegrini tvrdí, že rokovania o peniazoch z USA ešte neskončili. Vláda dnes bude o téme diskutovať

Zdroj: TASR – Jakub Kotian

BRATISLAVA – Rokovania o 105 miliónoch dolárov od Spojených štátoch amerických na rekonštrukciu vojenských letísk ešte nie sú na konci. K tejto téme si ešte spolu sadnú premiér Peter Pellegrini, minister zahraničia Miroslav Lajčák a minister obrany Peter Gajdoš (SNS). Práve koaličná Slovenská národná strana je proti pomoci USA.

 

Pellegrini argumentuje, že pokiaľ sa podarí vyrokovať takú dohodu, ktorá bude pre Slovensko výhodná, peniaze by sme mohli prijať. Premiér to uviedol dnes pred rokovaním vlády. Je to podľa neho vážna vec, ktorá sa má riešiť na úrovni vlády a predsedu vlády, a rozhodnutia o tom, či Slovensko pomoc prijme, alebo neprijme, sa nemá dozvedať z novín.

„Ak to bude výhodné pre krajinu a nebude to mať žiadny vplyv na suverenitu krajiny, a nebude to súhlas, že vojská si tu môžu behať hore-dole, tak by sme boli viete čo, ak by sme to odmietli. Je zbytočné sa pripraviť o niečo, čo by nám mohlo pomôcť Kuchyňu a Sliač (vojenské letecké základne, pozn. SITA) dať na vyššiu úroveň,“ povedal dnes Pellegrini s odkazom, že nech sa idú ľudia na tie letiská pozrieť, či spĺňajú úroveň 21. storočia.

Premiér trval na tom, že rozhodnutia sa prijímajú na záver negociácií a tento proces nevníma ešte ako uzavretý. „Mám pocit, že tu sme ešte len v rokovaniach, nevieme, kde a môžu skončiť. Myslím si, že vieme rokovať tak, aby sa skončili tak, aby malo z toho profit Slovensko a nehrozila strata suverenity ani nič iné,“ skonštatoval Pellegrini a dodal, že bližšie informácie bude mať po budúcotýždňovom rokovaní s Lajčákom a Gajdošom. Na otázku, či sa stačí stretnúť na budúci týždeň, keď ministri chcú o tom s Gajdošom hovoriť aj dnes, Pelegrini odpovedal, že „kľudne nech ho presviedčajú“.

Proti peniazom z USA sa postavili najmä predstavitelia Slovenskej národnej strany, ktorí odmietnutie ponuky podmienili zotrvaním vo vláde. Opoziční poslanci považujú tento krok za nelogický. Spojené štáty ponúkali na rozvoj letísk 105 miliónov amerických dolárov, čo je v prepočte viac ako 93 miliónov eur.