Domáce Politika Top

Pellegrini sa stane premiérom, hneď potom ho čaká summit

BRATISLAVA – Slovensko bude mať oddnes novú vládu zloženú z doterajších koaličných strán Smer-SD, SNS a Most-Híd. Prezident Andrej Kiska o 10:00 vymenuje doterajšieho vicepremiéra Petra Pellegriniho za predsedu vládu a následne vymenuje aj jeho nový kabinet. Predtým však ešte zasadne vláda, aby odvolala z postu štátnej tajomníčky ministerstva zdravotníctva Andreu Kalavskú, keďže v novej vláde Petra Pellegriniho bude zastávať post ministerky zdravotníctva.

Terajší šéf rezortu Tomáš Drucker bude ministrom vnútra. Pellegrini po vymenovaní odletí na zasadnutie Európskej rady. Vláda by o dôveru NR SR mohla požiadať v piatok. Novú vládu Kiska vymenuje takmer presne dva roky po vymenovaní tretej vlády Roberta Fica, ktorá vzišla z parlamentných volieb v marci 2016. Ficovu vládu Kiska vymenoval 23. marca 2016.

Zmeny na ministerských postoch

Okrem Pellegriniho, Kalavskej a Druckera nastanú zmeny na postoch ministra spravodlivosti a kultúry. Post vicepremiéra pre informatizáciu a investície bude zastávať košický primátor Richard Raši. Luciu Žitňanskú, ktorá odchádza do NR SR, nahradí terajší predseda poslaneckého klubu Mosta-Híd Gábor Gál. Mareka Maďariča, ktorý po vražde Jána Kuciaka odstúpil ako prvý, nahradí na poste ministra kultúry banskobystrická šéfka Smeru Ľubica Laššáková.

Po vymenovaní Pellegrini odletí do Bruselu na svoj prvý summit. Marcové zasadnutie Európskej rady sa bude venovať hlavne ekonomickým otázkam – hospodárskemu rastu a konkurencieschopnosti EÚ, jednotnému trhu, jednotnému digitálnemu trhu či vonkajším vzťahom, hlavne v súvislosti so západným Balkánom. Lídri sa už tradičné stretnú aj vo formáte EÚ27, teda bez Veľkej Británie a budú hovoriť o brexite.

Prípad Salisbury

Predseda Európskej rady Donald Tusk premiérom a prezidentom odporučí privítať prechodné obdobie, keďže podľa neho oddiali nepriaznivé dôsledky brexitu. Okrem toho Tusk už informoval, že je pripravený zaradiť do programu aj prípad Salisbury. V tomto britskom meste otrávili nervovoparalytickou látkou Novičok bývalého dvojitého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliu.

Podľa všetkého za útokom stojí Rusko. Moskva však tvrdí, že táto chemická zbraň mohla pochádzať zo Švédska, Česka, Slovenska, ale aj samotnej Veľkej Británie, čo všetky krajiny odmietli. Pellegrini sa zo summitu vráti vo štvrtok večer, v piatok by totiž o dôvere vláde mohli hlasovať poslanci NR SR.

Upokojenie krízy

Vymenovanie novej vlády Petra Pellegriniho môže byť upokojením politickej krízy, ktorá vznikla na Slovensku po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Kuciak písal o prepojeniach politikov Smeru na taliansku mafiu ´Ndrangheta. Ľudia sa o vražde Kuciaka dozvedeli v pondelok 26. februára ráno.

Verejnosť žiadala odchod dlhoročných politikov – ministra vnútra Roberta Kaliňáka a premiéra Roberta Fica. Tlak silnel aj z Mosta-Híd a 12. marca Kaliňák oznámil, že podá demisiu. V teň deň zasadala aj Republiková rada koaličného Mosta-Híd a po zhruba siedmich hodinách rokovania sa uzniesli, že buď budú predčasné voľby, alebo odídu z koalície. V stredu 14. marca večer ale Fico oznámil, že je pripravený odísť z postu premiéra.

Prvýkrát nevymenovaná vláda

Na nasledujúci deň odovzdal demisiu vlády do rúk prezidenta, ten zostavením novej vlády poveril Pellegriniho. V pondelok 19. marca priniesol hlave štátu návrh, podľa ktorého mal byť ministrom vnútra generálny tajomník Druckerovej kancelárie Jozef Ráž. Problematické bolo jeho prepojenie na Kaliňáka, prezident sa preto rozhodol, že vládu v takej zostave nevymenuje.

V histórii samostatnej SR je to po prvýkrát, čo sa prezident rozhodol pre takýto krok. Podľa mnohých išiel Kiska na hranu svojich ústavných možností, Pellegrinimu dal ale šancu priniesť nový návrh. Ten prišiel s novými menami, ktoré Kiska odobril, aj keď povedal, že s návrhom ním nie je stopercentne spokojný.

Foto: Ján Zemiar