Domáce Politika

Pellegrini sa rozhorčil. Lídri koaličných strán by mali niesť priamu zodpovednosť vo vláde

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA (TASR/SITA) – Vláda i riadenie štátu by fungovali oveľa lepšie, ak by lídri koaličných strán sami sedeli v exekutíve a niesli zodpovednosť za niektorý z rezortov. Ako názor i priame odporúčanie pri kreovaní budúcich koalícií a vlád to ešte pred stredajším rokovaním kabinetu povedal premiér Peter Pellegrini (Smer-SD)

 

“Ak by každý z predsedov koaličných strán chodil každý deň do práce, podpisoval svoje rozhodnutia v rámci rezortu, zodpovedal sa za ne a tiež by s kolegami z vlády riešil veci, fungovalo by to oveľa efektívnejšie, ako keď tu časť koalície niečo rozhodne a potom sa musíme ísť dobreže nie prosiť pánom z hradného kopca, či sa im to bude páčiť, alebo nie,” povedal Pellegrini. “Ak by to takto fungovalo, že by predsedovia koaličných strán boli aj ministrami, nemuseli by sme mať koaličné rady. Štát neriadi koalícia, ale vláda a parlament,” dodal.

Svoje slová aj priamo adresoval lídrovi Mosta-Híd Bélovi Bugárovi. “Za 30 rokov jeho politickej kariéry nesedel vo vláde, neniesol za nič priamu zodpovednosť,” upozornil.

Premiér riešil aj iné

Premiéra Petra Pellegriniho by zaujímalo, koľkokrát bolo jeho meno lustrované v policajných databázach. Na rokovaní vlády tak dnes reagoval na informácie o lustrovaní generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára. Ten bol podľa medializovaných informácií preverovaný zhruba 200-krát, pričom mohlo ísť aj o neoprávnené získavanie informácií. Prípad preverujú kompetentní. V policajných databázach niekto neoprávnene lustroval aj novinárov vrátane zavraždeného Jána Kuciaka. Prípad preveruje Úrad inšpekčnej služby ministerstva vnútra.

„Musíme zistiť, kto lustroval, prečo lustroval a zase preukázať, či to bolo legálne alebo nelegálne. Ale v tomto si myslím, že legálne kroky podnikol generálny prokurátor, pán Čižnár. Či je to normálne, nech vám odpovie polícia s tým, že mňa udivuje ten extrémny počet. Neviem, čo sa dá 200-krát zistiť iné ako pri prvom lustrovaní,“ povedal Pellegrini. Premiér pripomenul, že polícia môže preverovať človeka aj pri vydávaní nových osobných dokladov alebo iných príležitostiach.

„Niekedy vás preverujú, keď vám idú vystaviť nový občiansky preukaz, čiže treba zistiť koľko z tých 200 je nelegálnym spôsobom, a čo v skutočnosti súvisí s vydaním pasu alebo vystavením nového dokladu,“ dodal Pellegrini.