Domáce Politika Koronavírus Top

Pellegrini sa pustil do Matoviča. Skritizoval ho za jeho vyhlásenia

Peter Pellegrini kritizoval premiéra Igora Matoviča. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Premiér Igor Matovič (OĽANO) by nemal kritizovať občanov za nezvládnutie pandémie nového koronavírusu na Slovensku a viniť ich za nárast prípadov. Nevytvára to dobrú atmosféru, myslí si expremiér Peter Pellegrini (nezaradený). Podpredseda Národnej rady SR Juraj Šeliga (Za ľudí) hovorí, že ak je jazyk premiéra niekedy tvrdší, ešte to neznamená, že za tým nie je starosť o Slovensko. Obaja to uviedli v diskusnej relácii Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko.

 

“Najväčším nešťastím tejto situácie je, že sa stratil súzvuk medzi občanmi SR a vládou. Práve naopak, takýmito útokmi na občanov sa vytvára neistota, odpor časti verejnosti a ľudia už potom nechcú veriť tomu, čo im je prikazované,” skonštatoval Pellegrini vyjadrenia predsedu vlády na sociálnych sieťach a tlačových konferenciách.

Šeliga na margo toho poznamenal, že “za rétoriku iných nemôže niesť zodpovednosť”. On by však v takejto situácii nepoužil rovnaké slová ako Matovič.

V pondelok (28. 9.) by mal krízový štáb podľa Šeligu prijať sériu opatrení, aby vlna pozitívnych prípadov nenarastala “radikálnym spôsobom”. Deklaroval však, že nikto nechce zavrieť hranice tak, ako boli zavreté počas prvej vlny. Pondelňajšie opatrenia by mali reflektovať čo najnormálnejší život ľudí a zároveň by mali chrániť ich zdravie. “Nemôžeme si dovoliť zatvoriť fabriky ako v prvej vlne. Na druhej strane sú tu však kultúrne a športové podujatia, ktoré musíme obmedziť na počtoch, pretože tam takisto prebieha nejaký typ nákazy,” tvrdí podpredseda parlamentu.

Pellegrini poukázal na to, že nefunguje aplikácia eKaranténa, ktorá sa v druhej vlne pandémie mohla využiť. Kritizoval aj stav, v akom sú regionálne úrady verejného zdravotníctva. “Nedošlo k posilneniu kapacít a už nebudú schopní nájsť ľudí,” podotkol Pellegrini. Doplnil, že ak aj kontakty nájdu, otázne je či to bude za 24 hodín alebo za tri dni. “Tu sme mohli byť lepší a nárast by bol menší.”  

Šeliga aj Pellegrini sa zhodli na tom, že v súčasnosti by mali zahodiť “stranícke tričká” a spojiť sa k vyzývaniu ľudí na zodpovednosť. Odchádzajúci podpredseda parlamentu Pellegrini požiadal ľudí, aby nosili rúška a mysleli pri tom na svojich rodičov a starých rodičov, ktorých by mohli nakaziť. “Nech sa ľudia boja nie o seba, ale o svojich blízkych,” povedal.

Rámcový plán obnovy máme,btvrdí Šeliga, Pellegrinimu chýba diskusia

Rámcový plán, ako použiť prostriedky Európskej únie v rámci Fondu obnovy existuje a k definitívnej verzii dokumentu bude diskusia. V rozhlasovej diskusii RTVS Sobotné dialógy o tom uistil podpredseda Národnej rady SR a podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga. Jeho oponent v relácii, k 30. septembru končiaci podpredseda parlamentu Peter Pellegrini (nezaradený), mieni, že spôsob prípravy národného plánu obnovy potvrdzuje aroganciu vlády ignorujúcej potrebu diskusie o prijímaných rozhodnutiach s dotknutými stranami.

Šeliga odmietol obvinenia, že by vláda pri príprave plánu chcela niečo zatajiť, respektíve tvrdenia, že má problém zostaviť reformný plán.

“Rámcový plán s určenými prioritami je tu a v určitom momente sa o ňom začne diskusia,” povedal Šeliga, ktorý sa stotožňuje s prístupom, že v diskusii sa má cizelovať rámcový program.

Pellegrini upozornil, že vízie, ktoré budú mať dosah na celú spoločnosť, sa nemôžu vytvárať bez diskusie s ňou. “Tu sme však svedkami toho, že vláda, ktorá si je vedomá ústavnou väčšinou poslušne hlasujúcich poslancov, nadobudla dojem, že nemusí diskutovať s dotknutými stranami. Príprava reformného plánu je toho potvrdením,“ povedal expremiér.

O voľbe generálneho prokurátora

Obaja diskutujúci sa vyjadrili aj k téme voľby generálneho prokurátora. Šeliga opätovne vyzval oprávnených kandidátov, aby vytvorili čo najširší možný výber. Predchádzajúce dni podľa neho potvrdili, že sa podmienky voľby, rozširujúce okruh možných kandidátov aj mimo prokurátorského stavu, “nešili” na Daniela Lipšica. “Podstatné budú verejné vypočutia kandidátov,” zdôraznil Šeliga, podľa ktorého až potom padne koaličná dohoda na spoločnom kandidátovi, pričom rozhodujúcim kritériom má byť odbornosť a morálnosť.

Pellegrini upozornil, že vyvracať účelové nastavenie podmienok výberu pre Daniela Lipšica ešte nie je na mieste. “Ešte si počkajme, či nebude mať záujem o pozíciu špeciálneho prokurátora, to jednoznačne nevyvrátil,” upozornil líder novovzniknutej strany Hlas – sociálna demokracia.

Šeliga vyhlásil, že v koalícii nie je dohoda na mene nového špeciálneho prokurátora.