Domáce Politika Top

Pellegrini sa nenechal zatlačiť do kúta. Jankovská mu krk zlomiť nemusí

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Vyzerá to tak, že premiér Peter Pellegrini bude čeliť prvému pokusu o vyslovenie nedôvery jeho osobe. Opozičné hnutie OĽaNO avizovalo začatie zbierania podpisov pod zvolanie mimoriadnej schôdze na jeho odvolanie z funkcie. A zvyšné opozičné strany sa k nemu rýchlo pridali. Naopak, Smer-SD sa na opozičnom divadle zúčastňovať nechce. 

 

16:45 Aktualizované o stanovisko strany Most-Híd. 

Dôvodom iniciovania mimoriadnej schôdze parlamentu je pre opozíciu postoj premiéra Petra Pellegriniho v prípade štátnej tajomníčky rezortu spravodlivosti Moniky Jankovskej. Podľa medializovaných informácií si mala Jankovská s Marianom Kočnerom v minulosti vymeniť približne tisíc správ prostredníctvom aplikácie Threema. Komunikácia má pochádzať z mobilu kontroverzného podnikateľa, ktorý aktuálne čelí obvineniu z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka. Momentálne sa nachádza vo väzbe kvôli kauze “zmenky”, kde je spoločne s Pavlom Ruskom obžalovaný. Okrem toho mal Kočner Jankovskú v komunikácii s ďalšou obvinenou v prípade vraždy Jána Kuciaka, Alenou Zsuzsovou, označovať ako “svoju opičku” na ministerstve.

Po tom, čo polícia minulý týždeň vykonala u štátnej tajomníčky zaisťovacie úkony, v rámci ktorých im Jankovská musela odovzdať mobilný telefón, vzrástol tlak na jej koniec vo funkcii.

Opozícia sa chce pokúsiť odvolať Petra Pellegriniho z postu predsedu vlády. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Pellegrini konal po svojom

Premiér Peter Pellegrini mal podľa želania opozície osud Jankovskej spečatiť do včera. Ten však konal po svojom a rozhodol sa štátnu tajomníčku za Smer-SD ešte podržať. Zdôraznil však, že ak sa Jankovská previnila voči tomu, “ako má konať vysoká štátna úradníčka, zaujmem bez otáľania jednoznačný a rázny postoj tak, ako som to urobil doteraz vždy.” Zároveň Jankovskej odkázal, že je na jej zvážení, či táto situácia pomáha jej, ako aj strane, ktorá ju do funkcie nominovala. Naznačil tak, že Jankovská by mala svoje ďalšie pôsobenie na ministerstve spravodlivosti zvážiť. Takéto vyjadrenia však opozícii nestačili.

Monika Jankovská. Zdroj: Glob.sk / David Duducz

Opozícia je jednotná

Matovičovmu zámeru odvolávať Petra Pellegriniho z kresla predsedu vlády vyjadrila podporu ihneď takmer celá demokratická parlamentná opozícia. Podpísať sa pod zvolanie mimoriadnej schôdze sa chystá SaS aj Sme rodina. Obe strany sú presvedčené, že Jankovská má na ministerstve skončiť. Prstom pritom ukazujú na Pellegriniho, od ktorého očakávali jej odvolanie. Na zvolanie schôdze je potrebné vyzbierať 30 podpisov. Následne ju do siedmich dní zvolá predseda parlamentu.

Je možné, že parlament sa čoskoro stretne na mimoriadnej schôdzi. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Pellegrini opakuje svoje

Premiér Peter Pellegrini aj deň po avizovanom zbieraní podpisov na zvolanie mimoriadnej schôdze na jeho odvolanie zopakoval, že v prípade Jankovskej je potrebné počkať si na dôkazy. “Len čo dostanem čo i len polodôkaz alebo relevantný náznak, budem dôrazne konať,” povedal. Spôsob, ako podozrenia overiť, chce hľadať aj on sám. “Buďme veľmi pozorní, aby sme nerobili veľké chyby. Ja nikoho nekryjem, nikoho kryť nemienim a nikoho kryť nebudem. Ale dajte mi dôkaz na stôl,” dodal. Jeho strana Smer-SD na margo mimoriadnej schôdze povedala iba toľko, že “sa nebude zúčastňovať na opozičnom divadle, o ktoré sa OĽaNO opätovne pokúša.”

Predseda strany SNS a parlamentu Andrej Danko situáciu nekomentoval. Ako nám ale povedal jeho hovorca Tomáš Kostelník, pokiaľ poslanci vyzbierajú potrebných 30 podpisov, schôdzu zvolá do siedmich dní tak, ako to káže rokovací poriadok.

Ďalší koaličný partner Smeru – strana Most-Híd – odkázala, že to považujú  “za aktivitu OĽaNO.”