Domáce Politika Top

Pellegrini poslal Jankovskej jasný odkaz. Neodvolal ju, no servítku si pred ústa nekládol

Monika Jankovská. Zdroj: Glob.sk / David Duducz

BRATISLAVA – Zatiaľ stoja za ňou. Štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská (Smer-SD) ostáva aj po búrlivých udalostiach posledných dní vo svojej funkcii. Po medializovaných informáciách o údajnej komunikácii s Marianom Kočnerom prostredníctvom aplikácie Threema prišla síce o telefón, ktorý má už v rukách polícia, no lukratívnej stoličky sa zatiaľ zrieknuť nemusí. A evidentne sa jej tak ľahko pustiť ani nehodlá. Poslanci strany Smer-SD, ktorá ju do funkcie navrhla, dôvod na jej koniec nateraz nevidia. Podržal ju zatiaľ aj premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Avšak s jasným dovetkom. 

 

Tlak na odstúpenie Moniky Jankovskej z jednej z najvyšších funkcií na ministerstve spravodlivosti sa spustil po tom, čo boli medializované informácie o jej údajnej komunikácii s Marianom Kočnerom prostredníctvom aplikácie Threema. Tá má pochádzať z mobilu kontroverzného podnikateľa, ktorý aktuálne čelí obvineniu z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka. Aktuálne sa nachádza vo väzbe kvôli kauze “zmenky”, kde je spoločne s Pavlom Ruskom obžalovaný.

Jankovská si podľa medializovaných informácií mala vymeniť s Kočnerom približne tisíc správ. Ten ju mal v komunikácii s ďalšou obvinenou v prípade vraždy Jána Kuciaka, Alenou Zsuzsovou, zasa označovať ako “svoju opičku” na ministerstve.

Polícia následne minulý týždeň vykonala u štátnej tajomničky zaisťovacie úkony, v rámci ktorých im Jankovská musela odovzdať mobilný telefón. Následne opozícia, či už parlamentná alebo mimoparlamentná, začala tlačiť na to, aby Jankovská vo funkcii skončila. Premiér Peter Pellegrini sa však na takýto razantný krok nechystá. Zatiaľ. A jasne dal najavo, čo môže nasledovať.

Podľa Pellegriniho je na zvážení Jankovskej, či situácia nie je na škodu jej, aj strane Smer-SD. Zdroj: TASR /– Dano Veselský

Pellegrini konať nebude, zatiaľ

Ako dnes uviedol predseda vlády, momentálne disponuje iba informáciami o tom, že Národná kriminálna agentúra minulý týždeň požiadala viaceré osoby, medzi nimi aj Jankovskú, aby odovzdali svoje mobilné telefóny. “Ak nevieme, kde je pravda, nevynášajme závery,” požiadal premiér. Zo svojej pozície nemôže a ani nechce zasahovať do práce polície. Zdôraznil však, že ak sa Jankovská previnila voči tomu, “ako má konať vysoká štátna úradnička, zaujmem bez otáľania jednoznačný a rázny postoj tak, ako som to urobil doteraz vždy.”

Zároveň štátnej tajomníčke rezortu spravodlivosti adresoval odkaz – je vraj na jej zvážení, či táto situácia pomáha jej, ako aj strane, ktorá ju do funkcie nominovala. Naznačil tak, že Jankovská by mala svoje ďalšie pôsobenie na ministerstve spravodlivosti zvážiť.

V podobnom duchu sa vyjadril aj rezort spravodlivosti pod vedením Gábora Gála (Most-Híd). Do zosadenia Jankovskej sa zatiaľ nehrnú. “Vyvodenie politickej alebo osobnej zodpovednosti a zotrvanie na pozícii je v súčasnosti na rozhodnutí štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej, respektíve jej nominujúcej strany,” uviedli. V prípade, že príslušné orgány činné v trestnom konaní potvrdia akékoľvek väzby štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej s Mariánom Kočnerom, minister spravodlivosti Gábor Gál vraj podá okamžite návrh na jej odvolanie.

Miroslav Číž ani Dušan Jarjabek zatiaľ o potrebe odchodu Jankovskej z funkcie nehovoria. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Smeráci si chcú počkať

Počkať, čo prinesie vyšetrovanie, si chcú aj viacerí poslanci strany. Dušan Jarjabek tvrdí, že by chcel v prvom rade poznať obsah správ, ktoré si mala Jankovská s Kočnerom vymieňať. “Treba zachovať chladnú hlavu, nebyť hysterický a počkať si,” povedal. “Čo ja ako poslanec mám s tým, či si s niekým pani Jankovská esemeskovala tak alebo onak? Veď ak niečo závadné v esemeskách je, tak na to sú tu predsa orgány činné v trestnom konaní,” odkázal.

Doteraz medializované informácie o údajnej komunikácii Jankovskej a Kočnera nevidí ako dôvod na jej odchod z funkcie ani ďalší poslanec za stranu Smer-SD Róbert Puci. Potrebné je podľa neho počkať si, čo prinesie vyšetrovanie.

Dnes už bývalý poslanec NR SR a aktuálne europoslanec Miroslav Číž zasa uviedol, že hoci medializované informácie nikto nepozná, napriek tomu je Jankovská vyzývaná, aby odišla. “Máme prezumpciu neviny. Nie je to zatiaľ nikde preukázané,” uviedol. Poukázal tiež na to, že komunikácia Jankovskej s Kočnerom je stále iba v rovine “údajná.” “Za týchto okolností nemám dôvod neveriť pani štátnej tajomníčke,” povedal.

O nedostatku informácií zatiaľ hovorí aj predseda ústavnoprávneho výboru a poslanec za stranu Smer-SD Róbert Madej.  “Som zvedavý, ako sa to vyvinie. Nevieme dostatok informácií. Nevieme, v akom procesnom štádiu je to, či sa niečo deje. Vieme tam len o jednom úkone, takže počkáme si na ďalšie konanie,” povedal Madej.

Igor Matovič hovorí o zvolaní mimoriadnej schôdze. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Opozícia aj Čaputová už ortieľ vyriekli

Opačný názor zastáva opozícia. Tá je presvedčená o tom, že Jankovská viac na ministerstve spravodlivosti nemá čo hľadať. Predseda hnutia OľaNO Igor Matovič dokonca dnes od 9. hodiny organizuje pred budovou ministerstva spravodlivosti protest, na ktorom sa zúčastnilo niekoľko desiatok ľudí, vrátane poslancov. Bol na ňom napríklad Ľubomír Galko z SaS či bývalý prezident Andrej Kiska, ktorý zakladá vlastnú politickú stranu Za ľudí. “Ak predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) dnes nerozhodne o odvolaní nominantky Smeru Moniky Jankovskej z funkcie štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti, hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) začne zbierať podpisy poslancov na zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR na vyslovenie nedôvery vláde Petra Pellegriniho,” avizoval Matovič.

Prezidentka Zuzana Čaputová zasa dnes vyhlásila, že pokiaľ majú orgány činné v trestnom konaní dôvod zaujímať sa o komunikáciu Jankovskej a Kočnera, “je neobhájiteľné naďalej zotrvávať v jednej z najvyšších pozícií na ministerstve spravodlivosti.”

Zuzana Čaputová na margo Jankovskej vyhlásila, že je neobhájiteľné naďalej zotrvávať v jednej z najvyšších pozícií na ministerstve spravodlivosti. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Jankovská: S Kočnerom som nekomunikovala

Štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti síce odovzdala telefón ešte minulý týždeň polícii, no komunikáciu s Marianom Kočnerom odmieta. “S obvineným M.K. som nekomunikovala ani som sa s ním nestretla. Naopak Igor Matovič nepoprel, že s obvineným M.K. komunikoval a existujú smsky, ktoré to dokazujú. Tento pán používa klebety ako fakt. Ja ako právnička zásadne rozlišujem medzi faktami a ohováraním,” napísala ešte v nedeľu Jankovská na sociálnej sieti. Na lídra hnutia OľaNO Igora Matoviča zároveň podáva trestné oznámenie za ohováranie a podniká tiež “ďalšie právne kroky ohľadom údajnej komunikácie s M.K. a z toho vyplývajúcich úkonov vykonaných orgánmi činnými v trestnom konaní.”