Domáce Politika

Na oslavy vylodenia v Normandii nešiel Kiska ani Pellegrini. Politici sa doťahujú, koho je to chyba

Politici sa doťahujú o tom, kto mal ísť na oslavu vylodenia v Normandii. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) pochybil v otázke zahraničnopolitickej orientácie Slovenska, chybu mal napraviť prezident Andrej Kiska. V súvislosti s oslavami 75. výročia vylodenia v Normandii v anglickom Porstmouthe, kde Slovensko zastupoval podpredseda vlády Richard Raši (Smer-SD), to vo štvrtok povedal poslanec Národnej rady SR Ján Budaj (OĽaNO) a odborník na obranu hnutia OĽaNO Jaroslav Naď.

 

“Pochybil najmä Pellegrini. Ale keď už urobil takúto zásadnú chybu, mal ju prezident napraviť,” povedal Naď s tým, že to bude mať dosah na renomé Slovenska v zahraničí. Poznamenal, že Pellegrini bol na oslavy pozvaný ako jeden zo 16 krajín sveta, a že svoju účasť predbežne potvrdil. “To, že následne dostal termín od Putina, je tiež fakt a je to fakt zámerný,” zdôraznil.

Budaj poukázal na to, že slovenský parlament nemal zastúpenie ani na stretnutí predsedov parlamentov z krajín, ktoré boli v minulosti kolóniami sovietskeho Ruska. Poľský Sejm a Senát podľa jeho slov pozvali aj slovenský parlament, aby si s nimi pripomenuli začiatok parlamentarizmu v našej časti Európy.

Sklamaný Budaj

“Malo to byť gesto a silný prejav úcty k parlamentarizmu. Je pre mňa veľkým sklamaním, že pán Danko nepochopil tento význam,” podotkol Budaj s tým, že predstavitelia Slovenska tak vyslali signál “akoby sme vstupovali do euroázijskej únie”. Kritizoval tiež Dankove pochvalné výroky v Bielorusku na adresu tamojšej vlády.

Na snímke Ján Budaj. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

Na normandských plážach sa 6. júna 1944, v deň, ktorý sa do dejín druhej svetovej vojny zapísal ako Deň D, vylodilo približne 135-tisíc spojeneckých vojakov, aby v okupovanom Francúzsku bojovali proti nemeckým jednotkám. Počas tejto operácie zahynulo asi 10-tisíc spojeneckých vojakov.