Domáce Politika

Pellegrini nariadil okamžitú nápravu vládnej siete. Chce sa vyvarovať ďalšiemu kybernetickému útoku

Na snímke predseda Bezpečnostnej rady SR Peter Pellegrini. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Pre stav kybernetického zabezpečenia vládnej siete GOVNET dnes mimoriadne rokovala Bezpečnostná rada SR. Informoval o tom tlačový odbor úradu vlády. Audit odhalil mimoriadne závažné zistenia, predseda Bezpečnostnej rady SR Peter Pellegrini nariadil prevádzkovateľovi vládnej siete urobiť okamžitú nápravu aktuálneho stavu.

 

“Po ukončení preverovania stavu zabezpečenia vládnej siete GOVNET bude potrebné preveriť aktuálny stav ďalších pre štát kriticky dôležitých systémov,” uvádza sa v tlačovej správe. Výsledky vyplývajú z auditu, ktorý nariadili v reakcii na kybernetický útok na ministerstvo zahraničných vecí.

Kybernetický útok

V októbri minulého roka na zasadnutí Bezpečnostnej rady SR Pellegrini poveril riaditeľa Vojenského spravodajstva Jána Balciara preverením stavu kybernetického zabezpečenia vládnej siete GOVNET. Bolo to v reakcii na kybernetický útok na infraštruktúru ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí, ktorý odhalilo Vojenské spravodajstvo. Dnes riaditeľ Vojenského spravodajstva informoval členov Bezpečnostnej rady SR o výsledkoch a mimoriadne závažných zisteniach, ktoré bezpečnostný audit priniesol.

“Vzhľadom na to, že vo vládnej sieti GOVNET sú prevádzkované kľúčové služby podporujúce elektronický výkon štátnej správy (eGOVERNMENT), teda služby určené na komunikáciu fyzických a právnických osôb so štátom a služby, ktoré by mali garantovať zabezpečenú komunikáciu štátnych orgánov medzi sebou, nariadil predseda vlády prevádzkovateľovi vládnej siete GOVNET urobiť okamžitú nápravu aktuálneho stavu,” dodáva sa v tlačovej správe s tým, že po ukončení preverovania stavu zabezpečenia vládnej siete GOVNET bude potrebné preveriť aktuálny stav ďalších pre štát kriticky dôležitých systémov.