Domáce Politika

Pellegrini inicioval pracovnú skupinu pre výbuchy na Severnom Cypre, kde sú aj Slováci

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) dal zvolať pracovnú skupinu v súvislosti s výbuchmi v Severocyperskej tureckej republike, kde vo štvrtok po polnoci nastal výbuch muničného skladu. Pracovná skupina zasadá na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. TASR o tom informoval tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

“Rezort zahraničia spoločne s Ministerstvom vnútra SR hľadá najlepšie riešenie tak, aby sa slovenskí občania dostali čo najrýchlejšie a bezpečne domov,” uviedol Úrad vlády SR. V prípade, že to bude potrebné, budú využité aj lietadlá Leteckého útvaru Ministerstva vnútra SR, potvrdil úrad vlády.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) je od rána informovaný o situácii slovenských občanov. Výbuch nastal v blízkosti hotela, kde dovolenkujú občania Slovenska. TASR to potvrdil riaditeľ tlačového odboru rezortu diplomacie Juraj Tomaga.

Pellegrini je momentálne v Prahe na stretnutí predsedov vlád krajín V4 a partnerov zo západného Balkánu. Pracovná skupina v rezorte diplomacie ho priebežne informuje o situácii.

Výbuchy, ktoré nastali vo štvrtok krátko po polnoci vo vojenskej oblasti v pobrežnom meste Girne (po grécky Keryneia) v severnej časti Cypru následkom požiaru v muničnom sklade, si nevyžiadali žiadne obete na životoch. S odvolaním sa na vyhlásenie severocyperských úradov o tom informovala agentúra AP.

Mesto Girne leží na území Severocyperskej tureckej republiky, ktorá nie je uznávaná medzinárodným spoločenstvom s výnimkou Turecka.