Domáce Top

Pellegrini a Čang Te-ťiang chcú rozvíjať obchodné vzťahy

BRATISLAVA – Slovensko má s Čínou štandardné vzťahy, stále je však čo rozvíjať, a to najmä v oblasti obchodu. Utvrdili sa v tom predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini a jeho čínsky kolega – predseda Stáleho výboru čínskeho Národného ľudového Čang Te-ťiang. “Aj prijatie na takejto vysokej úrovni opäť deklaruje, že máme s Čínou štandardné diplomatické vzťahy. Potvrdila to aj protistrana s tým, že je záujem rozvíjať tieto vzťahy ďalej a hlbšie,” povedal Pellegrini po rokovaní Čang Te-ťiangom v Číne.

S čínskym partnerom hovorili najmä o rozvoji vzťahov v oblasti obchodu. “Hovorili sme napríklad o stále nevyužitom potenciáli v oblasti obchodnej a ekonomickej výmeny, a tiež o konkrétnych projektoch,” uviedol po rokovaní Pellegrini. Čínska strana by mala podľa jeho slov záujem o slovenské investičné projekty a slovenská o licencie na dovoz potravinárskych produktov na čínsky trh. Potenciál je aj v inováciách a technológiách. “Pozvali sme čo najviac čínskych zástupcov na technologicko-inovatívne fórum, ktoré bude hostiť práve Bratislava,” informoval predseda parlamentu.

Dodal, že sa tiež chystá podpis memoranda medzi slovenským ministerstvom dopravy a štátnou čínskou agentúrou pre cestovný ruch. Dôvodom je rastúci počet slovenských turistov v Číne a aj čínskych na Slovensku. “Preto budeme veľmi radi, že sa do konca roka má podpísať memorandum,” poznamenal Pellegrini.

Predseda NR SR dnes tiež otvoril Slovensko-čínske biznis fórum, ktoré organizuje SARIO na veľvyslanectve SR. Vo svojom príhovore zdôraznil, že Čína už v súčasnosti predstavuje jedného z našich popredných obchodných partnerov. „Veľmi nás teší záujem čínskych spoločností o projekty a investície v oblasti energetiky, strojárenského priemyslu, dopravy a logistiky. Priestor pre uplatnenie spoločných záujmov vidíme aj v takých sektoroch, ako sú poľnohospodárstvo, potravinárstvo, vodohospodárstvo či ochrana životného prostredia. Svoje úsilie môžeme spájať v iniciatívach na budovanie infraštruktúry, ale napríklad aj vo vzájomnej podpore pri snahách o prienik na nové, perspektívne trhy,“ uviedol šéf slovenského parlamentu.

Predseda NR SR sa dnes stretne aj s viceprezidentom Čínskej ľudovej republiky Li Jüan-čchaom. Počas Pellegriniho návštevy v Číne sa konajú aj ďalšie rokovania. Minister financií Peter Kažimír po rokovaní s čínskym partnerom Lou Jiwei uviedol, že Slovensko má záujem najmä o investície stredne veľkých čínskych firiem. „Pre veľkú krajinu je asi obvyklý prístup ísť po veľkých číslach. Ale pre nás, pravdupovediac, by bolo najzaujímavejšie mať desiatky, možno stovku stredne veľkých čínskych firiem, kde by bol biznis založený na skutočnej výmene know-how, skúsenosti,“ povedal.

Vzhľadom na narastajúci trh balíkových zásielok z Číny by Slovenská pošta chcela na bratislavskom letisku vybudovať balíkové centrum. V ňom by pošta spracovávala zásielky z Číny aj ďalších ázijských krajín pre širší región, nielen pre Slovensko. „Aj čínska strana má záujem optimalizovať a racionalizovať činnosti, je to však otázka ponuky a nastavenia služieb,“ povedal generálny riaditeľ Slovenskej pošty Tomáš Drucker , ktorý je tiež členom delegácie.