Domáce Politika

Pellegrini bude spolu s ministrami rokovať o masívnych zmenách v cestnej premávke

Pellegriniho spolu s ministrami čaká jedno z posledných rokovaní pred letnou prestávkou. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Ministrov kabinetu premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) čaká dnes jedno z posledných rokovaní pred letnou prestávkou. Okrem iných bodov budú dominovať najmä masívne zmeny pravidiel v cestnej premávke, ktoré predloží ministerka vnútra Denisa Saková. Materiál predloží aj šéf envirorezortu László Sólymos (Most-Híd), ktorý sprísni ochranu vtáčích území. Vláda SR má dnes podľa oficiálneho programu 15 bodov a niekoľko pre informáciu.

 

Zmena minimálneho veku pre získanie vodičského preukazu na nákladiaky a autobusy, zrušenie povinnosti nosiť prilbu mimo obce pre cyklistov starších ako 15 rokov alebo zmena kategorizácie elektrických kolobežiek sú súčasťou návrhu na zmenu zákona o cestnej premávke z rezortu vnútra. Podľa materiálu, ktorým sa dnes bude zaoberať vláda, by sa vek potrebný na získanie vodičských preukazov skupiny C (nákladné vozidlá) a skupiny D (autobusy) mal znížiť. Pri oprávneniach šoférovať nákladné auto sa konkrétne má potrebný vek znížiť z 21 na 18 rokov a pri autobusoch z 24 na 21 rokov.

Na sníme premiér Peter Pellegrini. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Ministrov čaká aj bod o sprísnení ochrany niektorých vtáčích území. S cieľom zlepšiť ochranu vzácneho vtáctva a jeho biotopov ako aj dodržať právne záväzky Slovenska voči EÚ ministerstvo životného prostredia (MŽP) vypracovalo ďalšie tri programy starostlivosti o Chránené vtáčie územia (CHVÚ) do roku 2048, ktoré dnes ministrom predloží envirozrezort. Ide o CHVÚ Poľana, Slovenský raj a Chočské vrchy. Náklady na starostlivosť o tieto CHVÚ počas nasledujúcich 30 rokov envirorezort vyčíslil na 7,6 milióna eur, pričom časť sa bude hradiť z prostriedkov EÚ.