Politika Zahraničné

Peking s okamžitou platnosťou vypovedal partnerskú zmluvu v Prahou

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AP

PRAHA/PEKING – Peking s okamžitou platnosťou vypovedal partnerskú zmluvu s Prahou. Informáciu zverejnilo čínske veľvyslanectvo v Českej republike. Vedenie Prahy podľa Číňanov ignorovalo základné pravidlá medzinárodných vzťahov. Správu priniesol vo štvrtok portál TN.cz televízie Nova.

 

Pražská koalícia podľa Pekingu hrubo zasahovala do vnútorných záležitostí Číny a zámerne porušovala zmluvu o partnerstve. “Aj napriek jednoznačnému postoju a nesúhlasu čínskej strany podnikli opakovane nevhodné kroky a nevhodne sa vyjadrovali k otázkam súvisiacim s kľúčovými záujmami Číny, týkajúcimi sa Taiwanu a Tibetu,” napísala kancelária pekinského magistrátu pre medzinárodné záležitosti.

Politické predpoklady a základy pre partnerstvo medzi oboma mestami podľa čínskej kancelárie už neexistujú. “Mesto Peking s okamžitým účinkom vypovedáva sesterské partnerstvo s hlavným mestom Praha a pozastaví s ním všetky oficiálne styky,” dodala kancelária pekinského magistrátu.

Peking však podľa nej dúfa, že príslušní vedúci predstavitelia Prahy si čo najskôr uvedomia svoje chyby a konkrétnymi krokmi napravia negatívne dôsledky.

Odstúpenie od zmluvy už v pondelok 7. októbra schválila na zasadnutí pražská mestská rada. Rozhodnutie musí potvrdiť mestské zastupiteľstvo. Vedeniu Prahy prekáža, že čínski predstavitelia odmietali rokovať o vyškrtnutí klauzuly o “jednej Číne”.

Pasáž zmluvy o uznaní jednej Číny pokladá vedenie českej metropoly za nadbytočnú.

Zmluva platila od roku 2016, keď ju schválilo predchádzajúce vedenie Prahy s jej vtedajšou primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO). Súčasný primátor Prahy Zdeněk Hřib a ďalší predstavitelia magistrátu – koalícia strán Piráti, Praha sobě a Spojené sily pro Prahu – chceli zmluvu zmeniť už začiatkom tohto roka, pripomenul portál TN.cz.