Nitra Nové Zámky Regióny Top

Patrik zomrel počas čakania na operáciu. Ani po roku nie je jeho nezmyselná smrť vyšetrená

Patrik (†20) skonal v posledný májový pondelok minulého roka. Rodina teraz čaká, či sa potvrdí ich názor, že chybu pri nepovolení včas operovať spravil primár chirurgie, alebo mladík zomrel pre inú príčinu. Zdroj: Glob.sk/juh

NOVÉ ZÁMKY – Otázniky stále zostali. Veľmi smutný rok prežila rodina Patrika Šveca (†20) z Nových Zámkov, ktorý zomrel vlani na konci mája v miestnej nemocnici po tom, ako sa nedostal včas na operačný sál. Okolnosti a emócie, ktoré vtedy predchádzali jeho smrti, sa nevytratili ani teraz, keď už smutný prípad riešia kompetentné orgány.

Patrikovi ešte v roku 2017 diagnostikovali lekári takzvanú Crohnovu chorobu, teda zápalové a komplikované ochorenia tráviaceho traktu. „Bol v nemocnici v Nitre, kde ho trikrát operovali. Po prepustení bol doma asi sedem týždňov, pričom sa cítil veľmi dobre, pretože mi pomáhal aj s varením a ďalšími prácami,“ zaspomínala si užialená mama Mária na chvíle, keď jej mladý syn ešte žil.

Kvôli ťažkej chorobe schudol Patrik (†20) pred smrťou takmer 30 kilogramov. Zdroj: fb

Akútnej operácie sa nedožil

Smutné momenty Patrikovho života sa začali odvíjať v posledný májový pondelok, kedy ho museli skoro ráno previesť do novozámockej nemocnice s bolesťami brucha. „Prevážali ho o druhej ráno vo veľmi zlom stave. Na chirurgickom oddelení, kam ho umiestnili, mal javiť zápal podbrušnice spôsobenej baktériami hrubého čreva, zrejme spôsobené jeho prasknutím a vytekaním tekutiny z neho do dutiny brušnej,“ vracia sa k chvíľam pred synovou smrťou Mária. Patrikov vážny stav si vyžadoval ďalšiu operáciu, pretože hrozilo zlyhanie životne dôležitých orgánov – srdca, obličiek aj pľúc. Mladého muža preto ihneď previezli na oddelenie ARO, kde ho lekári začali pripravovať na operáciu. Tej sa však už Patrik nedožil. Náš zdroj z nemocničného prostredia v Nových Zámkoch nám vtedy prezradil, že dôvodom mohol byť odklad jeho operácie na chirurgickom oddelení.

Novozámockú nemocnicu prešetruje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Zdroj: Glob.sk/juh

Dohadovania medzi lekármi

Po privezení sanitkou prijali Patrika na chirurgickom oddelení, odtiaľ ho ale veľmi rýchlo poslali na ARO, kde ho mali pripraviť na urýchlenú operáciu. A tu mal nastal skrat v komunikácii medzi oddeleniami, ktorý zrejme stál mladého muža život. „Pacientovi sme okamžite spravili všetky potrebné vyšetrenia a bol pripravený na operáciu. Hoci mu zlyhávali niektoré jeho dôležité životné funkcie, napriek tomu sme mu po zhodnotení jeho stavu spravili všetky nutné vyšetrenia a z našej strany bol k operácii pripravený. Pokyn na jej začatie ale musí dať chirurg. Prečo sa s ňou začalo neskôr, a pacient nám medzitým zomrel, nie je otázka na nás,“ skonštatoval vtedy primár ARO Štefan Krbila. Úplne iný názor na urýchlenie operácie mal primár chirurgického oddelenia a zároveň vtedajší riaditeľ nemocnice Imrich Matuška. „Pacienta k nám priviezli s príznakmi zápalu podbrušnice a ťažkého šokového stavu. Takéhoto ho však nemožno okamžite položiť na operačný stôl, a tak bol preložený na ARO, aby ho tam lekári čo najlepšie pripravili na náročnú operáciu, aby ju vôbec zvládol,“ snažil sa vysvetliť svoje kroky primár Matuška. Patrik sa ale operácie nedožil a krátko pred ňou zomrel.

Primár chirurgického oddelenia a zároveň vtedajší riaditeľ nemocnice Imrich Matuška je presvedčený, že on po medicínskej stránke spravil všetko správne. Zdroj: Glob.sk/juh

Po „správnych krokoch prišla smrť

Podľa primára a zároveň vtedajšieho riaditeľa nemocnice bol pacient v ťažkom šoku, a ak by nebol šiel na ARO, zomrel by priamo na operačnom stole. „Takto mal aspoň istú nádej,“ pridal Matuška. Patrik však skonal ešte počas anestézie. „Podľa mňa by nebol určite prežil ani okamžitú operáciu. Po medicínskej stránke sme chybu určite nespravili a konali sme správne,“ bránil svoje kroky primár chirurgie. Hoci Patrikovi zlyhávali dôležité životné funkcie, po zhodnotení zdravotného stavu mu lekári na ARO spravili všetky nutné vyšetrenia. „Z našej strany bol pacient k operácii pripravený, ale prečo sa s ňou začalo neskôr, už nie je otázka na nás,“ skonštatoval primár ARO Štefan Krbila a dodal: „Opakujem, keď ešte žil, tak mohol na operáciu ísť, lebo na ňu pripravený bol.“ Jasný názor, či by operácia bola alebo nebola urobená včas a neodkladala sa, nemalo vtedy ani samotné vedenie nemocnice. A keďže istotu, že Patrikovi bola zo strany nemocnice poskytnutá pomoc správne nemal nikto, jeho rodina sa obrátila so žiadosťou o prešetrenie na kompetentné orgány.

Primár ARO Štefan Krbila si myslí, že Patrik (†20) bol na operáciu pripravený a mohol na ňu ísť aj skôr, ako na to dal príkaz primár chirurgie. Zdroj: Glob.sk/juh

Prešetrujú aj nemocnicu v Nitre

Zodpovedať otázku, či by Patrikovi zachránila život okamžitá operácia bez prípravy na ARO, sa neodvážil povedať jasne nikto. Rodina sa teda obrátila so sťažnosťou na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý však doteraz jasnú odpoveď nedal. „Z Úradu pre dohľad mi doteraz neposlali žiadne vyrozumenie,“ povedala nám sklamaná Patrikova mama Mária. Hoci chlapcovi najbližší podali aj trestné oznámenie, ani z polície ešte žiadnu informáciu nemajú. „Vraj musia počkať na závery z Úradu pre dohľad, lenže ten ich môže vypracovávať aj rok,“ dodala mama. Od Patrikovej smrti ale ubehol už viac ako rok, preto nás zaujímalo, aký pohľad na to má Ministerstvo zdravotníctva SR. „Ministerstvo nie je oprávnené posudzovať správnosť poskytovanej zdravotnej starostlivosti, preto sme podnet týkajúci sa tohto prípadu postúpili na prešetrenie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, v ktorého kompetencii táto problematika je. Ministerstvo zdravotníctva zdôrazňuje, že všetky manažmenty nemocníc sú plne zodpovedné za dodržiavanie predpisov, vrátane kvalitného poskytovania zdravotnej starostlivosti a dodržiavania bezpečnosti pacientov,“ uviedla hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová. „V nadväznosti na prebiehajúce konanie sa nebudeme k danému prípadu vyjadrovať. Sme plne súčinní a spolupracujeme s Úradom pre dohľad na zdravotnou starostlivosťou, ako aj s ostatnými dotknutými inštitúciami,“ doplnil hovorca novozámockej nemocnice Ivan Podolský. „Som z toho smutná ako to celé dopadlo, teraz mi však nezostáva nič iné iba čakať. Viem, že prešetrujú aj nitriansku nemocnicu, kde bol Paťko operovaný a nejaký čas i liečený, takže polícia to vyšetruje komplexne všetko. Po pitve nám povedali, že on už na tom bol tak zle, že by bol zrejme zomrel tak či tak. Nezáležalo vraj ani na dňoch, ani na hodinách, ale minútach. Verím, že to už nebude dlho trvať a my sa konečne dozvieme pravdu, prečo a koho vinou Patrik zomrel,“ skonštatovala na záver užialená chlapcova mama.

Galéria
Patrikova mama Mária čaká nielen na závery Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ale aj polície. Ona sama je presvedčená, že keby jej syna začali operovať skôr, mohol žiť. Zdroj: fb
Nebohý Patrik (†20) bol podľa jeho najbližších výborný chlapec, ktorý vyštudoval Strednú umeleckú školu. Zdroj: fb
Kto spravil chybu, že Patrik (†20) už nežije? Na odpoveď čaká celá chlapcova užialená rodina. Zdroj: Glob.sk/juh
navigate_before
navigate_next