Politika Zahraničné

Päť strán v rozštiepenom parlamente bojkotovalo prejav španielského kráľa

Poslanci španielského parlamentu - Zdroj: SITA/AP Photo/Bernat Armangue

MADRID – Prvé zasadnutie nového parlamentu v Španielsku poznamenal v pondelok protest, keď päť strán odmietlo počúvať tradičný prejav kráľa Filipa VI.

Na obrade sa nezúčastnili zákonodarcovia zo separatistických katalánskych strán ERC, JuntsxCat a CUP, ako ani baskická strana EH Bildu a BNG z Galície. Dokopy išlo o takmer 50 zákonodarcov. Strany zo spomínaných troch regiónov sa snažia odtrhnúť od zvyšku španielskeho štátu, pripomenula tlačová agentúra DPA. Podľa nich je postava monarchu “prežitkom” a treba ju zo španielskej politiky vylúčiť. Kráľ Filip VI. vyzval v prejave na jednotu. “Španielsko nemôže byť krajinou, kde je jedna strana proti druhej. Španielsko musí byť pre všetkých a podľa všetkých,” povedal.

Panovník v názorovo rozštiepenom parlamente apeloval na 17 politických strán, zvolených 10. novembra, aby boli ochotné robiť kompromisy. Schopnosť nájsť dohodu je súčasťou “samotnej podstaty” parlamentného systému, dodal kráľ. Po dvoch voľbách a niekoľkých mesiacoch rokovaní socialistický líder Pedro Sánchez zložil prvú koaličnú vládu v novodobých dejinách Španielska – vytvoril ju s ľavicovým zoskupením Unidas Podemos (Spoločne môžeme).

Separatistická strana ERC (Republikánska ľavica Katalánska) zohrala rozhodujúcu úlohu v tom, že sa Sánchez stal predsa len premiérom. Katalánski separatisti prisľúbili Sánchezovi lojalitu a súhlasili, že sa v hlasovaní parlamentu o jeho vláde zdržia, teda nepôjdu proti nemu. Výmenou za to sa Sánchez zaviazal, že bude viesť s ERC politický dialóg o jej túžbach dosiahnuť nezávislosť Katalánska od Španielska. Sánchezovi socialisti podporujú kráľa Filipa VI., tak ako predchádzajúceho panovníka – emeritného kráľa Juana Carlosa I., dodala tlačová agentúra AP.