Domáce Politika Spoločnosť

Päť členov Súdnej rady SR sa vzdalo svojej funkcie, nemajú dôveru vlády

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Päť členov Súdnej rady SR sa vzdalo svojej funkcie, vzhľadom na to, že ich informovala ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí), že nemajú dôveru vlády SR.

 

Ide o všetkých členov, ktorých menuje vláda, čiže Jána Havláta, Branislava Jablonku a Magdalénu Hromcovú, ako aj o dvoch nominantov Národnej rady SR Romana Huszára a Viliama Pohančeníka. Kolíková ich zároveň požiadala, aby sa nezúčastňovali ďalších zasadnutí Súdnej rady, čiže aj nastávajúcej voľby predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR. Súdna rada SR o tom informuje na svojom webe.

„Všetky strany vládnej koalície sa zhodne vyjadrili, že ako člen Súdnej rady ustanovený Národnou radou SR nemám ich dôveru na výkon funkcie člena Súdnej rady,“ uviedol vo svojom liste odchádzajúci člen Súdnej rady SR Roman Huszár. Podobné listy zaslali predsedníčke Súdnej rady SR Lenke Praženkovej ďalší štyria členovia menovaní parlamentom alebo vládou SR.

Huszár a Viliam Pohančeník zároveň vo svojom liste uviedli, že sa nebudú zúčastňovať ďalších zasadnutí Súdnej rady, vzhľadom na to, že ich o to požiadala ministerka. Odchádzajúci člen Súdnej rady je členom ešte dva mesiace potom, ako sa funkcie vzdal, respektíve o ňu prišiel. Deklarácia Huszára a Pohančeníka tým pádom znamená, že sa nezúčastnia už štvrtej voľby predsedu Najvyššieho súdu SR, ktorá sa má konať 30. marca. O neprítomnosť na ďalších zasadnutiach požiadala šéfka rezortu spravodlivosti aj nominantov vlády, tí však vo svojom liste neuviedli, či sa zúčastnia.

O post predsedu NS SR sa uchádzajú sudcovia Ivan Rumana a Ján Šikuta. Najvyšší súd je bez svojho predsedu od októbra minulého roka, keď uplynulo funkčné obdobie Daniele Švecovej. Odvtedy ju zastupuje podpredsedníčka NS SR Jarmila Urbancová, ktorá však bola obvinená z podplácania v rámci akcie Búrka.