Domáce Politika Top

Parlament schválil zákon, ktorý nechcel. Teraz sa obracia na Kisku

Predseda parlamentu Andrej Danko tvrdí, že zákon je len zle pochopený. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Zákon o štátnych symboloch sa zrejme opäť vráti do rúk poslancov. A to aj napriek tomu, že zákonodarcovia ho na schôdzi, ktorá skončila iba včera, schválili. Okrem iného sa v novele totiž hovorí o zákaze prehrania a spievania hymny iného štátu na verejných podujatiach, ak na nich nie je prítomná oficiálna delegácia daného štátu. Takáto formulácia rozpútala vášne medzi verejnosťou ale aj politikmi. Z toho, za čo zdvihli ruku, ostali zaskočení aj samotní poslanci. Teraz prezidenta Andreja Kisku žiadajú, aby im zákon vrátil na opätovné prerokovanie. 

 

Zákon, ktorý spôsobil na našej politickej scéne zmätok, predložila koaličná SNS. Prostredníctvom neho chcela viac chrániť štátne symboly. Zákon hovorí napríklad o povinnom umiestnení štátneho znaku na športovom odeve na významných súťažiach či pri príprave na ne. Novela tiež zavádza a definuje nové pojmy ako “znamenie štátneho znaku”,  “národný symbol” či upravuje výšku pokút.

Spornou sa však stala časť, ktorá hovorí o zákaze prehrania alebo spievania hymny iného štátu na verejných podujatiach, ak na podujatí nie je prítomná oficiálna delegácia daného štátu. V praxi by to znamenalo, že hymny iných štátov by sa nemohli spievať napríklad na futbalových zápasoch, pokiaľ by tam neboli oficiálni zástupcovia iného štátu. Podľa novej úpravy by za porušenie hrozila pokuta pre fyzické osoby v hornej sadzbe 3000 eur a pre právnické osoby až 10 000 eur. Najväčšie pobúrenie mal zákon vyvolať najmä v radoch maďarskej menšiny.

Takúto podobu zákona poslanci schválili 108 hlasmi, teda ústavnou väčšinou. Za boli všetci prítomní poslanci strany Smer-SD, SNS, OĽaNO, ĽSNS, Sme rodina a niektorí nezaradení poslanci. Odhlasovali ho tiež deviati poslanci strany Most-Híd, dvaja sa zdržali. Zákon už má momentálne v rukách prezident Andrej Kiska.

Béla Bugár. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Kiska: Čítajte, za čo hlasujete

Kancelária prezidenta informovala, že už sa na hlavu štátu obrátil nielen predseda strany Most-Híd Béla Bugár, ale aj predstavitelia iných koaličných strán so žiadosťou, aby zákon o štátnych symboloch vrátil. “Prezident svoje rozhodnutie oznámi v priebehu budúceho týždňa,” reagovali z paláca. Koaličným poslancom zároveň odkázali, “aby si najskôr prečítali za čo hlasujú, ale oveľa lepšie by bolo, ak by už príprave zákona venovali väčšiu pozornosť.”

Bugár má prísľub od Kisku aj koalície

Kvôli spornému zákonu sa iba pár dní po operácii pred novinárov postavil šéf strany Most-Híd Béla Bugár, ktorý potvrdil, že Kisku o vrátenie zákona žiadal. “Povedal, že aj tak vráti tento zákon, tak som mu vysvetlil, v čom vidíme problém, ako je to nevykonateľné a ako to nepatrí do zákona o štátnych symboloch. Pán prezident prisľúbil, že vráti zákon a do neho zakomponuje aj túto časť, aby sme to mohli vybrať a hlasovať,” uviedol Bugár.

Prísľub na nápravu má podľa vlastných slov aj od koaličných partnerov. “Dohodli sme sa s koaličnými partnermi a opravujeme to,” povedal Bugár. “Do zákona sa dostalo ustanovenie, ktoré nepatrí do Európy ani do 21. storočia. Nevšimlo si to 108 poslancov. Stala sa chyba, zákon ešte platný nie je, dovtedy ten problém máme možnosť riešiť,” doplnil. Stihnúť by to mali podľa neho dovtedy, kým zákon nadobudne účinnosť, teda 15. mája.

Danko tvrdí, že zákon zle chápeme

Podľa šéfa parlamentu a koaličnej SNS Andreja Danka je predmetná časť novely zákona iba zle chápaná. “Vôbec nie je pravda, že spievanie hymny zakazujeme,” povedal. Podľa neho zákon upravuje iba to, že počas sviatkov či iných významných udalostí sa môže spievať alebo hrať iba slovenská hymna a hymna iných štátov iba vtedy, ak je prítomná oficiálna delegácia daného štátu. “Netýka sa to každého dňa,” vysvetlil.

Danko tiež tvrdí, že za súčasnú situáciu je zodpovedný aj prezident Andrej Kiska, ktorý zákon mohol podľa neho vrátiť už skôr. “Mohol včera zastaviť tieto emócie,” vyhlásil Danko. Priznal, že s prezidentom tiež kvôli novele telefonoval. “Teraz už nemusí robiť nič,” odkázal.