Domáce Politika

Parlament pokračuje v diskusii o PVV. Čakajú ho aj personálne voľby

Zdroj: Kancelária NR SR

BRATISLAVA – Návrhmi na personálne voľby začali vo štvrtok poslanci Národnej rady (NR) SR tretí rokovací deň 6. schôdze parlamentu. Zaoberajú sa návrhom na voľbu členov Súdnej rady SR, predsedu štátnej volebnej komisie a predsedu parlamentného výboru na kontrolu Vojenského spravodajstva. Následne sa vrátia k debate o programovom vyhlásení vlády (PVV).

 

Poslanec za Smer-SD Boris Susko kritizoval, že z troch kandidátov na členov súdnej rady sú dvaja sudcovia, z toho jeden bývalý. Susko poukázal na to, že PVV hovorí o tom, že parlament nebude navrhovať sudcov. Kandidát Ján Mazák nie je vedený ako sudca, reagoval člen ústavnoprávneho výboru Alojz Baránik (SaS). Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) povedal, že jeho kandidátka Alena Svetlovská síce je sudkyňa Najvyššieho súdu SR, ale spĺňa predpoklady byť členkou súdnej rady. “Naša strana súhlasila s tým, že do budúcna to nebudú sudcovia, tak sme sa dohodli na koaličnej rade, ale dnes som si ešte vyhradil, že môžem dať sudcu,” doplnil.

Okrem Mazáka a Svetlovskej je kandidátom za člena súdnej rady, advokát Andrej Majerník. Okrem členov súdnej rady by mal parlament vo štvrtok popoludní voliť aj predsedu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán a opätovne tiež voliť predsedu Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva.

Po prerokovaní návrhov na personálne voľby bude pokračovať rozprava k PVV. V závere stredajšej (22. 4.) debaty bolo do rozpravy prihlásených písomne ešte 15 poslancov. Po skončení vystúpení písomne prihlásených poslancov sa budú môcť zákonodarcovia prihlásiť ústne.