Domáce Šport Top

VIDEO Paráda na dvoch kolesách. Fantastické cyklistické preteky v Québecu prehral Sagan iba o centimetre

Slovenský cyklista Peter Sagan skončil druhý na pretekoch Grand Prix v Quebecu. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Posledné dve veľké previerky má Peter Sagan naplánované pred majstrovstvami sveta v cyklistike, ktoré budú koncom septembra v anglickom Yorkshire. Grand Prix Québec a Montreal. Pre Sagana sú to vôbec prvé súťažné preteky od Tour de France. Po návrate do Európy ho čakajú ešte dve belgické jednorázové klasiky a potom už iba svetový šampionát.

Po dvoch mesiacoch oddychu, spoločenských a sponzorských aktivít sa 29 ročný Žilinčan vrátil do sedla, aby si otestoval formu pred šampionátom, na ktorom by rád získal rekordný štvrtý titul. Konkurencia v kanadských mestách je totiž viac ako skvostná. Veď v pelotóne je najlepší súčasný cyklista Julian Alaphilippe, elitný klasikár Greg Van Avermaet, špurtéri Michael Matthews, Diego Ulissi, Tim Wellens, Oliver Naesen, Danny van Poppel, skúsení matadori Vincenzo Nibali, Geraint Thomas, Michal Kwiatkowski či Adam Yates, alebo 19 ročný supertalent súčasnej cyklistiky Remco Evenepoel. V Québecu sa išlo 16 okruhov po 12,6 km a spolu absolvovali cyklisti 201 kilometrov, pričom nastúpali takmer 3000 metrov a na trati boli aj kopce s 13 percentným prevýšením. Takže žiadna výletná jazda po rovine to nebola.

Slovenský cyklista Peter Sagan sa predstavil na pretekoch Grand Prix v Quebecu. Zdroj: TASR / AP

Sagan sa po ročnej prestávke vrátil do známeho prostredia, veď v Québecu už dvakrát vyhral. V rokoch 2016 a 2017. Mimochodom v roku 2017 to bol jubilejný stý triumf Sagana v profipelotóne. Posledným víťazom bol Austrálčan Matthews. Slovenskému šampiónovi mal vyhovovať profil trate so štyrmi horskými prémiami a najmä záverečným kilometrom, ktorý mal priemerný sklon 4 percentá. Všetko museli jazdci absolvovať 16 krát, čo bolo poriadne sústo pre každého cyklistu. Aj priebeh kritéria v Québecu nahrával Saganovi.

Po štarte sa do úniku dostala pätica jazdcov, ktorá si postupne vypracovala 5-minútový náskok a v pelotóne bol pokoj zbraní. Selanka skončila 60 kilometrov pred cieľom, kedy z hlavného poľa odskočil Kasper Asgrén. Dán naštartoval stíhaciu jazdu všetkých favoritov aj s ich pomocníkmi. Najmä, keď sa k nemu pridali Nibali a Kwiatkowski. Šialené tempo totálne roztrhalo celý balík, pričom Sagan mal veľké problémy udržať kontakt na špici stíhacej skupiny. Nervozita v tímoch bola citeľná, jazdci nastupovali takmer na každom kilometri, no bez aktivity slovenského majstra sveta.

Peter Sagan na štarte pretekov Grand Prix v Quebecu. Zdroj: TASR / AP

Kvinteto uprchlíkov sa postupne okresalo na dvojicu, ale ich odstup od pelotónu vydržal iba do méty 26 kilometrov pred cieľom, kedy sa začala na trati pozičná bitka elitných špurtérov. To sa už dopredu dostal aj Sagan a kontroloval si súperov, špicu aj tempo. Mal to byť hromadný špurt, no 15 kilometrov pred záverom kritéria v uliciach Québecu čakali na jazdcov ešte posledné štyri stúpania a práve tam sa začala pekná divočina. Prudké ale krátke pasáže trhali balík na skupinky. Nástup striedal nástup. Nič čo by vyhovovalo Saganovi, ktorý sa z popredia vytratil.

Ťažký dojazd favorizoval viacero jazdcov, no po piatich hodinách v sedle to bola zložitá kombinatorika. Bude to Sagan? Van Avermaet? Matthews? Ale bola to ideálna a efektná reklama na cyklistiku. Žiadne šachy, taktizovanie, špekulovanie. Čistá balada na dvoch kolesách. Sagan mal v závere po ruke už iba Daniela Ossa, kým Alaphilippe štyroch spolujazdcov. Dva kilometre pred páskou práve Francúz nastúpil, Sagan kontroval, aj Van Avermaet. Medzi nimi sa napokon aj rozhodovalo o víťazstve.

Tu sa už taktizovalo sa vo veľkom. Záverečné stúpanie bolo totiž príliš ťažké na sólo trhák. Taktizovalo sa až tak, že 300 metrov pred finišom sa Sagan aj Alaphilippe nechali prekvapiť špurtom Michaela Matthewsa a 28 ročný Austrálčan s prehľadom obhájil prvenstvo spred roka. Sagan skončil tesne druhý. Opäť tak platilo, že kde sa dvaja bijú, smeje sa ten tretí. Aj napriek tomu je to ďalší skvelý výsledok Sagana. Na ťažkej trati, aká bude aj na svetovom šampionáte, si tak poriadne otestoval seba aj konkurenciu. “Tím dnes pracoval skvele, mal preteky pod kontrolou, držal ma v bezpečí a v dobrej pozícii na posledné kilometre. Alaphilippe zaútočil približne dva kilometre pred cieľom, na čo som zareagoval a vytvorila sa skupinka so štyrmi či piatimi jazdcami, ktorí si vpredu vybudovali náskok. Bol som v nej spoločne s Alaphilippeom, Van Avermaetom a Ulissim, no hlavný balík nás na cieľovej rovinke dostihol. Keď sa začal šprint, vyrazil som dopredu, no nemal som dostatok priestoru, aby som zvíťazil. Cítil som sa dnes dobre, uvidíme, čo sa stane v nedeľu, i keď preteky v Montreale sú náročnejšie,” povedal Sagan po pretekoch

Výsledky Grand Prix Québec

1. Michael Matthews (Aus./Sunweb) 5:13:01 h, 2. Peter SAGAN (SR/BORA-Hansgrohe), 3. Greg van Avermaet (Belg./CCC), 4. Diego Ulissi (Tal./SAE-Team Emirates), 5. Jasper Stuyven (Belg./Trek-Segafredo), 6. Tom-Jelte Slagter (Hol./Dimension Data), 7. Julian Alaphilippe (Fr./Deceuninck-Quick Step), 8. Timo Roosen (Hol./Jumbo-Visma), 9. Tim Wellens (Belg./Lotto Soudal), 10. Benoît Cosnefroy (Fr./AG2R La Mondiale) všetci rovnaký čas.