Zahraničné Spoločnosť

Pápež František varoval pred rastúcim nacionalizmom a odsúdil zneužívanie detí

Pápež František varoval pred rastúcim nacionalizmom a odsúdil zneužívanie detí. (TASR/AP)

VARIKÁN – Pápeža Františka znepokojuje rastúci nacionalizmus vo svete, ktorý sčasti podľa neho zavinila globalizácia. V pravidelnom každoročnom prejave pred diplomatmi akreditovanými vo Vatikáne František vyjadril v pondelok tiež obavy ohľadne migrantov v Európe a severnej Afrike, ktorí uviazli v prechodových zariadeniach.

“Čiastkové riešenia sa nemôžu uplatňovať na takúto univerzálnu otázku,” upozornil.

Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi si bez toho, aby spomenul konkrétne krajiny, posťažoval aj na politiku jednotlivých štátov, uprednostňujúcu “rýchle a zaslepené dohody” pred trpezlivou snahou vedúcou k všeobecnému blahu.

Ocenil Kolumbiu za to, že sa ujala veľkého množstva ľudí, ktorí utekajú pred zlou hospodárskou situáciou vo Venezuele.

Zdesenie vyjadril nad dlhotrvajúcimi konfliktami na Ukrajine a v Sýrii a ocenil dialóg medzi Severnou a Južnou Kóreou.

Pápež pred diplomatmi znova odsúdil pohlavné zneužívanie detí kňazmi v cirkvi a zaviazal sa, že katolícku cirkev od pedofilných kňazov očistí.

“Zneužívanie maloletých je jedným z najodpornejších a najohavnejších zločinov” a “spôsobuje nenapraviteľné a celoživotné škody”, povedal pápež diplomatom. Citovali ho agentúry DPA a AFP.

Začal sa súd s kardinálom, ktorý mal kryť pedofilného kňaza

Súdny proces s vplyvným katolíckym kardinálom Philippom Barbarinom sa v pondelok začal vo francúzskom Lyone. Barbarin čelí podozreniam, že kryl kňaza lyonskej arcidiecézy, ktorý sa dopustil sexuálneho zneužívania detí.

Obvinenia vzniesli bývalí skauti, ktorí tvrdia, že Barbarin svojho času nepreskúmal podozrenia voči pedofilnému duchovnému Bernardovi Preynatovi, ktorý mal zneužiť celkovo najmenej 70 detí. Podľa agentúry AP ide o najväčší cirkevný sexuálny škandál v prevažne katolíckom Francúzsku.

Pred súd v Lyone predstúpili spoločne so 68-ročným kardinálom ďalší štyria cirkevní predstavitelia obvinení z utajovania celej kauzy. Obvineniu čelí aj vysokopostavený vatikánsky činiteľ Luis Ladaria, prefekt Kongregácie pre náuku viery. Pred súdom sa však neobjaví, keďže v jeho prípade Vatikán uplatnil štatút diplomatickej imunity.

Práve Ladaria mal údajne pred viac ako dvoma desaťročiami poradiť Barbarinovi, aby duchovných, ktorí sa dopustili zneužívania, potrestal interne a vyhol sa tak verejnému škandálu.

O zneužívaní vedelo aj arcibiskupstvo

Preynat sa k zneužívaniu detí z druhej polovice 80. rokov po odhalení priznal. Počas vyšetrovania sa však ukázalo, že svojho času o podozreniach vedelo aj arcibiskupstvo v Lyone, ale nepodniklo žiadne opatrenia, aby situáciu riešilo.

Skupina deviatich bývalých obetí tvrdí, že kardinál Barbarin ako lyonský arcibiskup v roku 2007 príslušné podozrenia voči Preynatovi dostatočne nepreskúmal. Kňaz sa tak mohol naďalej stretávať s mládežou, až do svojho odchodu do dôchodku v roku 2015. Mnohí Francúzi preto požadovali kardinálovo odstúpenie z arcibiskupského postu.

Agentúra AP však upozorňuje, že Barbarinov prípad môže byť napokon odložený ad acta. Samotná prokuratúra najskôr obvinenia obetí na adresu kardinála odmietala pre nedostatok dôkazov. Sám Barbarin trvá na svojej nevine a tvrdí, že o nezákonnom konaní duchovného sa dozvedel až v čase, keď sa naň vzťahovala premlčacia lehota.