Spoločnosť Zahraničné

Pápež František pricestoval na historicky prvú návštevu Severného Macedónska

Pápež František pricestoval na návštevu Severného Macedónska. Zdroj: SITA/AP

SKOPJE – Pápež František chce povzbudiť integráciu Severného Macedónska do Európy po vyriešení názvoslovného sporu krajiny so susedným Gréckom. Podľa jeho slov bude z lepšej európskej účasti profitovať celý región.

 

Pápež zároveň ocenil kultúrnu, náboženskú a etnickú rozmanitosti krajiny. Vyhlásil, že takáto koexistencia by mala byť príkladom aj pre iných a “je veľmi dôležitá pre začlenenie medzi štáty Európy”, informuje tlačová agentúra AP.

Hlava katolíckej cirkvi sa v prezidentskom paláci v hlavnom meste Skopje stretla s macedónskymi vládnymi predstaviteľmi. Ide o historicky prvú pápežskú návštevu tejto balkánskej krajiny.

Po svojom prílete na letisko v Skopje sa pápež presunul automobilom na rokovanie s prezidentom Gjorgem Ivanovom a premiérom Zoranom Zaevom. Pápež, ktorý do Severného Macedónska pricestoval z Bulharska, vyzval krajiny západného Balkánu, aby prijali svoju náboženskú a etnickú rozmanitosť. Zdôraznil, že “rešpektovanie rozmanitosti” je kľúčom k lepšiemu začleneniu sa tohto regiónu do Európy.

Katolíci tvoria v Severnom Macedónsku s 2,1 milióna obyvateľov menej než jedno percento. Krajina je tiež domovom značnej komunity albánskych moslimov, ktorí tvoria približne štvrtinu celkovej populácie.

Pápež na hlavnom námestí v Skopje odslúži omšu pre 15-tisíc zúčastnených, medzi ktorými sa očakávajú i katolícki pútnici z okolitých krajín ako Chorvátsko a Albánsko. Pápež sa následne stretne s duchovnými lídrami pri pamätníku Matky Terezy, ktorá sa narodila do albánskej rodiny v Skopje, keď bolo mesto súčasťou bývalej Osmanskej ríše.

Severomacedónsky katolícky biskup Kiro Stojanov označil pápežovu návštevu za “silný impulz” pre pokračovanie krajiny v “demokratizácii spoločnosti”, ako aj pre podporu spravodlivosti a rovnosti.

Františkova návšteva prichádza dva dni po tom, ako si Severomacedónčania zvolili v druhom kole prezidentských volieb za novú hlavu štátu Steva Pendarovského, a niekoľko mesiacov po tom, ako krajina zmenou svojho názvu ukončila desaťročia trvajúci názvoslovný spor so susedným Gréckom.

Atény v súvislosti s právom na používanie názvu Macedónsko blokovali cestu tejto bývalej juhoslovanskej krajiny do Európskej únie i Severoatlantickej aliancie. Macedónsko a Grécko v januári 2019 ratifikovali dohodu, na základe ktorej sa Macedónsko oficiálne premenovalo na Severomacedónsku republiku.