Politika Spoločnosť Zahraničné

Pápež František počas turíčnej omše varoval pred rastúcim pesimizmom

Zdroj: TASR / AP

VATIKÁN – Pápež František celebroval v nedeľu turíčnu omšu v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne, na ktorej varoval pred rastúcim pesimizmom v čase uvoľňovania opatrení proti šíreniu koronavírusu, píše agentúra AP.

 

František vyhlásil, že si všimol tendenciu ľudí zmýšľať pesimisticky a vidieť svet v čiernych farbách. Takéto zmýšľanie však podľa Františka znamená, že “jedna vec, ktorá sa určite nevráti, je nádej”. Pápež, pôvodom z Argentíny, uznal aj roztrieštenosť vlastnej cirkvi a vyzval na jej spojenie.

“Svet vidí konzervatívcov i progresívcov, ale všetci sme Božie deti,” povedal. Veriaci by sa podľa neho mali sústrediť na to, čo ich spája. František poukázal aj na rastúci narcisizmus, nedostatok pochopenia druhých a “tendenciu myslieť iba na svoje potreby a byť ľahostajný k potrebám iných”.

Na omši v Bazilike sv. Petra sa zúčastnilo niekoľko desiatok veriacich, pričom museli dodržiavať hygienické opatrenia. Vatikán v súlade s okolitým Talianskom zmierňuje obmedzenia zamerané na zastavenie šírenia koronavírusu. V polovici mája Svätá stolica opäť sprístupnila pre návštevníkov Baziliku sv. Petra aj ďalšie pápežské baziliky v Ríme. Na pápežských omšiach sa však verejnosť naďalej nemôže zúčastňovať.