Spoločnosť Zahraničné

Pančovaný alkohol zabíja vo veľkom: V Iráne zomrelo už takmer 90 ľudí

pixabay.com

TEHERÁN – Konzumácia pašovaného, pravdepodobne jedovatého alkoholu si v Iráne vyžiadala v uplynulých šiestich týždňoch takmer 90 obetí. Ďalších okolo 1000 ľudí hospitalizovali s príznakmi otravy alkoholom, informovali v pondelok iránske a francúzske médiá s odvolaním sa na rezort zdravotníctva v Teheráne.

Podľa správ je v nemocniciach v súčasnosti v starostlivosti zdravotníckeho personálu 959 ľudí zväčša s problémami so zrakom a obličkami. K väčšine otráv došlo v provinciách Alborz a Hormozgán. Úmrtia na následky otravy pančovaným alkoholom hlásili už na sklonku septembra z viacerých provincií krajiny – Alborzu, Hormozgánu, v ktorom leží významne otravami zasiahnuté mesto Bandar Abbás, Severného Chorásánu, respektíve Kohgíluje a Bójer-Ahmadu. Pre podozrenie z účasti na ilegálnej výrobe alkoholu zadržali podľa vtedajších informácií viac ako tri desiatky ľudí.

V Iráne je od islamskej revolúcie v roku 1979 výroba i konzumácia alkoholu trestná. Výnimka platí iba pre príslušníkov kresťanskej menšiny. Napriek tomu je konzumácia alkoholických nápojov rozšírená, tak víno, pivo, ako aj rôzne druhy pálenky sú ľahko dostupné u ilegálnych predajcov. Keďže sa o importovanom alkohole hovorí v krajine ako o pridrahom pre väčšinu tamojšej populácie, mnohí vyrábajú vlastné produkty alebo nakupujú u lokálnych predajcov, čo opakovane vedie k tragickým prípadom.