Politika Spoločnosť Top Zahraničné

Pamätná fotografia Georga H.W.Busha. Na obrázku je päť amerických politických generácií

Obrázok ukazuje päť amerických politických generácií. (SITA/AP)

BRATISLAVA – George H.W. Bush, 41. americký prezident a otec 43. prezidenta, bol pokojný štátnik. Bol symbolom odvahy a pokory. Vlastnosti, ktoré v dnešnom svete medzi politikmi tak chýbajú. 

Bola to jedna z jeho posledných fotografií. George H.W. Bush sedí v invalidnom kresle, za ním stoja bok po boku a s úsmevmi na tvárach jeho syn George W. Bush s manželkou Laurou, Bill a Hillary Clintonovci, manželia Barack a Michelle Obamovci ako aj Melania Trumpová. Prezident Trump chýbal.

Obrázok ukazuje päť amerických politických generácií: štyroch exprezidentov, tri bývalé a jednu úradujúcu prvú dámu, ktorí sa zišli na pohrebe Barbary Bushovej. Je to ukážka toho, ako sa môžu ideologické protiklady pri takej udalosti zotrieť a namiesto nich sa objaví rešpekt, dôstojnosť a priateľstvo. Symbolické je, že na fotografii chýba Donald Trump.

Všetci obklopili Busha staršieho ako ich spoločného patriarchu. George H.W. Bush, ktorý osem mesiacov po vzniku tejto fotky vo veku 94 rokov zomrel, bol 41. prezidentom. Mnohí ho volali nazývali jednooducho “41”. Bol tiež otcom 43. hlavy štátu.

Ako si budoval kariéru

Vzdelanie získal na prominentnej Phillips Andover Academy, neskôr sa stal členom Kongresu, emisárom OSN, šéfom strany, veľvyslancom v Číne, riaditeľom  CIA a viceprezidentom. Svoje služby poskytoval prezidentom Richardovi Nixonovi, Geraldovi Fordovi a Ronaldovi Reganovi. Bush bol stále pokojným mužom na okraji diania.

Stal sa vojenským pilotom

Keď Japonci bombardovali Pearl Harbor, bol Bush 17-ročným študentom v Massachusetts. “Tvoju krajinu napadli,” spomínal Bush. “Tu je treba pomôcť.” Prihlásil sa k námorníctvu a stal sa najmladším pilotom námorníctva počas druhej svetovej vojny. Musel opustiť svoju snúbenicu Barbaru Pierce, s ktorou sa len nedávno zoznámil. 

V roku 1944 ho zostrelili nad Tichým oceánom. Vyslobodil sa z horiaceho lietadla a štyri hodiny strávil na mori, kým ho nenašla ponorka. “Chvíľu som si myslel, že je koniec,” zaspomínal si neskôr. Ešte pred koncom vojny si Barbaru vzal za manželku a stál pri nej až do jej smrti. Boli tak najdlhšie zosobášeným americkým prezidentským párom.

Na archívnej snímke z 12. júna 2012 bývalý americký prezident George H. W. Bush a jeho manželka Barbara Bushová. (TASR/AP)

Bushova najväčšia zásluha

Bushovou najväčšou zásluhou bola zahraničná politika. Práve počas jeho funkčného obdobia padol Berlínsky múr a skončila sa studená vojna. Chcel, aby bolo Nemecko jednotné a pevne zakotvené v NATO. Nakoniec s tým musel súhlasiť aj vtedajší šéf Kremľa Michail Gorbačov. Historik Jeffrey Engel o ňom povedal: “Bush môže právom o sebe povedať, že bol otcom moderného Nemecka.” Určite má najväčšie zásluhy na vzniku štátu spomedzi zahraničných politikov, vysvetlil historik.