Zahraničné Domáce Politika Top

Pakt OSN o migrácii spôsobil búrlivé diskusie. Pozrime sa, o čo v ňom ide

Pakt OSN štátom neprikazuje prijímať utečencov. TASR/ AP

Bratislava – V Európskej únii ale aj ďalších krajinách momentálne rezonuje téma Globálneho paktu OSN pre bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu. Aj keď ide čisto o politický dokument, ktorý krajiny do ničoho nenúti, mnohé štáty ho odmietajú. Medzi nimi USA, Austrália a Maďarsko. Teraz začalo váhať aj Rakúsko, údajne z obavy o stratu štátnej suverenity. Proti paktu sa vyslovil aj český premiér Andrej Babiš a diskusie sa naposledy rozprúdili aj v Chorvátsku.

 

Ani slovenskej politickej scéne sa nevyhli búrlivé diskusie o spomínanom dokumente. Zatiaľ, čo minister zahraničia Miroslav Lajčák pakt obhajoval a zdôraznil, že nás k ničomu nezaväzuje, vládna strana SNS proti nemu ostro vystúpila. Zdôvodňuje to podobne ako Rakúsko – strachom zo straty suverenity štátu.

Podobný názor má aj Nemecká AfD. Tá vo svojich vyhláseniach dokonca tvrdí, že pakt môže spôsobiť, že „do Európy a Nemecka sa presídli niekoľko miliónov ľudí “.

Všetko je inak

Na 34 stránkach dohody sa výslovene hovorí, že je garantované suverénne právo jednotlivých štátov na samostatnú národnú migračnú politiku a tiež na rozlišovanie medzi legálnym a nelegálnym statusom migranta.

To zahŕňa rešpektovanie „odlišnej reality, politiky, priorít a potrieb“ štátov, ktoré pakt podpíšu. V dokumente takisto neexistuje žiadna zmienka o nútení k presídľovaniu či o dohode o presadzovaní migrácie.

Pakt štáty okrem toho vyzýva, aby bojovali s nelegálnou migráciou a zároveň, aby organizovali legálne prisťahovalectvo v súlade s ľudskými právami.

Dokument ďalej vyzýva

  • k boju proti rasizmu a diskriminácii
  • k boju proti zneužívaniu nelegálnych migrantov
  • k aktívnej podpore integrácie legálnych prisťahovalcov
  • k potláčaniu chudoby v krajinách pôvodu

To však nie je všetko. V pakte je takisto, že by sa mali podporovať opatrenia na návrat prisťahovalcov do krajín ich pôvodu.

A čo je najdôležitejšie, žiadny zo spoločných cieľov paktu nepredstavuje záväzné a právne vynútiteľné právo na prisťahovalectvo, ako mnohí jeho vášniví kritici z radu politikov ale aj internetových diskutérov tvrdia.

Galéria
Pakt o migrácii nenúti štáty, aby prijímali utečencov. TASR/ AP
Nemecká kancelárka Angela Merkelová čelila kritike za “vítačskú” politiku.
Pakt o migrácii nenúti štáty, aby prijímali utečencov. TASR/ AP
Pakt o migrácii nenúti štáty, aby prijímali utečencov. TASR/ AP
navigate_before
navigate_next