Zahraničné Spoločnosť Top

Otváranie pekelných brán aj jedlo pre zosnulých. Ako si mŕtvych pripomínajú ľudia vo svete?

BRATISLAVA – Halloween či Sviatok všetkých svätých sa v jednotlivých krajinách slávi odlišne a má aj iný význam. Slovo “Halloween” pochádza z pojmu “All Hellow’s Eve” čo v slovenčine znamená niečo ako večer všetkých svätých. To, čo je jednotné vo všetkých krajinách, je to, že spravidla ide o uctenie si zosnulých. Tieto oslavy sa však nie všade konajú 31. októbra. Ale ako vlastne tento sviatok vznikol? Mnohí Európania si myslia, že je to výmysel Američanov.

Halloween pochádza z Írska a známy je už 5 000 rokov ako keltský sviatok. Vtedajší Kelti oslavovali “Samhain”, rituál, ktorým sa končilo leto a vítal sa príchod zimy.  Uctievali sa takisto mŕtvi. Halloween je takmer v každej krajine spájaný s rôznymi žartmi a tiež strašidelnými kostýmami. V Írsku ostávajú ľudia verní starým zvykom a zosnulých si uctievajú táborákmi, rôznymi predstaveniami a tradičným jedlom. A mimochodom, za zvyk s vykrojenou tekvicou tiež môžeme poďakovať Írom.

Za vyrezávanie tekvíc môžeme vďačiť Írom. Zdroj: pixabay

“Trick or Treat”

Už týždne pred samotným sviatkom sa v príbytkoch Američanov nachádza čierna a oranžová hororová výzdoba, pretože tento deň v USA berú veľmi vážne a patrí k tamojšej kultúre. Halloween sa tiež nazýva sviatkom detí. Tie chodia v maskách po domoch a pýtajú si sladkosti. Keď ich susedia odmietnu, musia rátať s tým, že budú obeťami nejakého vtipu. Preto sa aj hovorí: “Trick or Treat” (“Žart alebo odmena”). Medzi najobľúbenejšie žarty patrí “ozdobovanie” domu toaletným papierom, alebo dokonca hádzanie vajíčkami.

Aj takto Američania oslavujú Halloween. Zdroj: TASR/AP

Tradíciu pochádzajúcu z Írska dodržiavajú aj v Taliansku. Podobne ako v USA aj tu pobehujú deti v kostýmoch od domu k domu s očakávaním, že im susedia nadelia sladkosti. V toskánskom meste Borgo a Mozzano sa každý rok koná veľký halloweensky sprievod, na ktorom tancujú a oslavujú čarodejnice, démoni a strašidlá. Celé mesto je na nohách a všade sa konajú večierky a koncerty.

Oltár s jedlom

V Mexiku sa 1. a 2. novembra slávi “Dia de los Muertos”, čiže “Deň mŕtvych”. Tradičné mexické rodiny pripravia vo svojom dome oltár s jedlom, aby posilnili unavených duchov. Najbežnejším jedlom je “Pan de Muerto” (“chlieb mŕtvych”). Deti tiež lovia sladkosti s pokrikom “Queremos Halloween” (“Chceme Halloween”) a dospelí si doprajú pohárik nápoja Mezcal.

Festival hladu v Číne

V Číne je Halloweenu venovaný celý mesiac, aby patrične oslávili festival s názvom Hladný duch. Pred fotografie mŕtvych položia pochúťky, vodu a iné potraviny, ktoré mali radi, aby ich duchom umožnili dobrú cestu do neba. V Hongkongu zasa napríklad spaľujú obrázky jedla, peňazí a iných cenných predmetov, aby vzdali poctu zosnulým.

Hongkonské deti počas Halloweenu. Zdroj: TASR\/AP

V Kórei sa oslavuje tekvicový festival ako trojdňový deň vďakyvzdania na počesť predkov. Žarty a sladkosti však v Kórei na programenie sú.

Otváranie pekelných brán

Tak sa volá dvojtýždňový festival v Kambodži, ktorý si takisto uctieva predkov. V týchto dňoch trávia rodiny veľa času spolu a, samozrejme, jedia veľa tradičného jedla. Nechýbajú ani tradičné závody byvolov. Pred posledným dňom slávností Pchum Ben spievajú mnísi, aby signalizovali otvorenie pekelných brán.

Kambodžské dievča drží vonné tyčinky pred modlitbou k zosnulým počas sviatku Pchum Ben v pagode v Phnom Pénhe. Zdroj: TASR/AP

V Nepále sa zas oslavuje Gaijatra alebo festival kráv (gai znamená krava a jatra znamená festival). Je to naozaj tak. Rodiny si tiež uctievajú príbuzných, ktorí zomreli počas uplynulého roka a ulicami Káthmandu potom vedú kravy. Sú presvedčení, že krava pomáha zosnulým na ceste do neba. Veľmi jedinečná pouličná slávnosť sa koná osem dní v júli.

Guatemala a šarkany

Guatemala počas Dňa smrti, ako sa sviatok u nich nazýva, žiari pestrými farbami. Ľudia oslavujú tým, že si sami ručne postavia farebných šarkanov. Aj myšlienka, ktorá sa za tým ukrýva, je pekná. V Guatemale sa verí, že drak dokáže odovzdať správy blízkym zosnulým. Čím vyššie sa dostane, tým je to lepšie.