Nitra Nové Zámky Regióny Top

Otrasný prípad! Beatric zostala po operácii v zúboženom stave, jej spolupacientka odkryla desivé svedectvá

Nemocnica v Nových Zámkoch musí riešiť vážny problém. Za smrť ich pacientky vinia jej príbuzní zdravotnícky personál. Zdroj: Glob.sk/juh

BRANOVO/NOVÉ ZÁMKY – Kedy sa to zastaví? Neuplynie azda ani mesiac, aby v niektorej zo slovenských nemocníc neriešili prípad pre zanedbanie zdravotnej starostlivosti, ktorý sa v tých najhorších prípadoch končí smrťou pacienta. Jednou z nich je v súčasnosti i novozámocká nemocnica, kde zomrela v posledný augustový deň Beatric Dikanová (†50) z Branova. Podľa jej najbližších práve pre vážne pochybenia zdravotníkov a tiež zanedbanie starostlivosti.

Beatric pred asi dvomi rokmi operovali na chrbticu, mala však problémy, lebo pri chôdzi ju stále pobolievali nohy. Chcela ísť na druhú operáciu, po ktorej ju mali tých bolestí zbaviť. „Bola síce schopná všetkého, ale pri chodení pokrivkávala a občas ju to bolelo, preto sa radšej presúvala na bicykli,“ spomína na sestrine problémy jej brat Teodor. Do Fakultnej Nemocnice s poliklinikou v Nových Zámkoch ju prijali 21. júla tohto roka, o pár dní skôr, ako bol plánovaný termín. Predoperačné vyšetrenia, ktoré jej spravili, boli v poriadku. Na, v podstate, banálnu operáciu chrbtice prišla s istými obavami sama, a už na druhý deň ju operovali. To, čo sa dialo potom, si však ona a isto ani jej príbuzní nepredstavovali ani v tom najhoršom sne.

Beatric zomrela podľa príbuzných vinou zdravotníckeho personálu. Zdroj: Archív TD

Komplikácie po operácii

Prvé komplikácie nastali prakticky hneď po operácii, keďže mala zvýšenú teplotu a hnačkové stavy. „Prvýkrát ju reoperovali 27. júla, teda päť dní po prvej operácii, keďže je z rany vytekal hnis. Druhýkrát to bolo z rovnakej príčiny 1. augusta. Po tejto operácii nastali u nej dosť závažné zdravotné problémy, pretože dostala horúčky a hnačky,“ rozpráva ďalej Beatricin brat, ktorého hnevá aj to, že o sestre, a najmä o jej zdravotnom stave, nedostával nikto z rodiny žiadne informácie. „Jediným človekom, od ktorého sme sa čosi dozvedeli, bola jej spolupacientka na izbe,“ vraví Teodor.

Beatric síce prijali na neurológiu, potom ju ale premiestnili na interné oddelenie, kde sa o ňu, podľa Teodora, dôkladne nepostarali. „Zdravotníci jej síce dali nejaké antibiotiká, lenže od nich dostala infekciu a tie spomínané silné hnačky, takže jej museli dávať plienky. Klostridiová enterokolitída je infekcia, ktorá jej vraj najskôr napadla žalúdok, potom krv a ďalšie orgány,“ vraví Teodor o zhoršujúcom sa stave svojej sestry po operácii a dodáva: „Vedeli v akom zlom stave je, lenže adekvátne ho nevyhodnotili a neriešili. Ak by sa tak stalo, mohla ešte žiť!“ To, že pri liečbe jeho sestry zrejme došlo k chybe, Teodorovi potvrdili viacerí zdravotníci. „Povedali mi, že tú baktériu dostala zrejme z tých antibiotík, čo sa vraj stáva, no keby jej na to dávali správne lieky a riadne sa o ňu starali, za pár dní by bola z toho vyliečená,“ sklamane dodáva Teodor.

Zdravá a vitálna žena bola po pár týždňoch v novozámockej nemocnici v zúboženom stave. Zdroj: Archív TD

Slabá a schudnutá na nepoznanie

S Beatric to v istom momente už vyzeralo celkom dobre a z interného oddelenia ju premiestnili na rehabilitačné. Tu sa mala pomaly pripravovať na návrat domov, lenže jej stav sa zvýšenými teplotami opäť zhoršil, tak ju museli znovu umiestniť na interné oddelenie. „Tam to bola zase úplná katastrofa, postupne totiž strácala váhu i silu. Zostala veľmi oslabená a takmer bez pomoci. Dokonca jej mali oznámiť, aby na toaletu išla sama. Po prvýkrát im mala spadnúť vysilená na chodbe oddelenia a mala modriny, po druhom páde si dokonca prerazila bradu, ktorú jej následne zašívali. A keďže zvracala, tak musela absolvovať aj vyšetrenie hlavy. Tento jej vážny zdravotný stav nám však opäť nebol nikým oznámený. A to po pádoch mala na nohách vážne rany, ktoré jej neboli vôbec ošetrené,“ hnevá sa na prístup personálu interného oddelenia Teodor. Šok ale prišiel o pár dní, keď došiel 29. augusta navštíviť sestru. „Ošetrujúcim personálom mi bolo oznámené, že je v dehydrovanom stave! Podotýkam, že sestra bola v nemocnici nepretržite šesť týždňov,“ krúti hlavou nad spomienkami Beatricin brat. „Opäť, ako na začiatku, sme dostávali informácie iba od jej spolupacientky z izby. Tá nám 30. augusta telefonicky oznámila, že naša sestra už dvakrát skolabovala,“ pokračuje v takmer neuveriteľnom prípade Teodor.

Takto vyzerali kolená Beatric po páde na zem, keď ju mala, podľa Teodora, úplne vysilenú poslať sestrička samú na toaletu. Infekciou zoslabený organizmus už nehojil rany na kolenách, ktoré začali mokvať. Zdroj: Archív TD

Informácie od spolupacientky

Podľa Teodora je smutné a zarážajúce na prípade aj to, že keď už Beatric neprijímala ani stravu, a doslova sa im strácala pred očami, zdravotnícky personál ich uisťoval, že sa nič dramatické nedeje, a že oni sa o ňu starajú. „Keď sme po jej skolabovaní prišli na interné oddelenie, sestru medzitým previezli na ARO, kde jej bola zavedená ihla do hlavnej tepny. Opäť ju však vrátili späť na interné, kde strávila celú noc. Na druhý deň ráno (31.8.) nám zase volala jej spolupacientka, že sestru prevezli v kritickom stave na oddelenie ARO,“ spomína Teodor na jednu z posledných chvíľ sestrinho života. Po jeho telefonickej komunikácii, keď sa dožadoval informácií o nej, mu bolo povedané, aby sa dostavili na oddelenie osobne. „Ošetrujúci lekár nám oznámil, že sestre nezostáva veľa času a máme sa informovať na oddelení ARO, kam ju previezli o 9.15 hod. Po stretnutí s ošetrujúcim lekárom na ARO nám ten povedal, že sestru doviezli ráno na ich oddelenie už v kritickom stave, že mala zlyhanie orgánov a pri živote bola držaná iba prístrojmi, lebo už nereagovala ani na okolie. Tento stav nám oznámili o pol dvanástej a o dve hodiny nám povedali, že zomrela,“ smutne dodáva na záver Teodor Dikan.

Teodor je odhodlaný spraviť všetko pre to, aby sa zistilo, kto je za smrť jeho sestry zodpovedný. Zdroj: Glob.sk/juh

Nemocnica vraj prípad rieši

Sklamanie a zármutok rodiny je o to väčší, že v deň, kedy Beatric poslednýkrát vydýchla, zomrela i jej mama. „Obe ešte asi dva mesiace predtým oslavovali v pohode sestrinu päťdesiatku. Sestra bola vitálna, tancovala a s mamou sa dobre bavili. Mama zomrela iba pár hodín po nej,“ pridáva smutne Teodor, ktorý nechce nechať nezmyselnú sestrinu smrť len tak. „Dali sme si v Nitre spraviť lekársku pitvu na zistenie príčiny jej úmrtia, ktorá nám napovedala veľa. Zároveň podávam sťažnosť vedeniu nemocnice na postup jej zdravotníckeho personálu, a tiež to celé posielam na prešetrenie Úradu pred dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Či podáme aj trestné oznámenie, zatiaľ neviem, ale zvažujeme i takúto možnosť,“ dodáva na záver Teodor, ktorý sa chce tiež spojiť so sestrinou spolupacientkou a priamo od nej zistiť, ako sa zdravotníci v nemocnici o Beatric po celý čas starali.

Prirodzene, chceli sme poznať aj názor samotnej nemocnice, ktorá celú udalosť, podľa jej hovorcu Ivana Podolského, overovala a spracovávala takmer štyri dni, a napokon nám zaslali toto stanovisko: „Celý prípad je v štádiu riešenia, nakoľko čakáme na oficiálny pitevný nález.“ Zrejme na ten, ktorý si nechala vypracovať samotná rodina zosnulej ženy na svoje náklady. „Keďže mojej sestre bola zavinená smrť, budem žiadať o dôkladné prešetrenie celej jej hospitalizácie,“ zareagoval na margo veľmi smutného prípadu brat nebohej ženy.

Galéria
Na oslave svojej päťdesiatky vyzerala Beatric a aj jej mama úplne v poriadku. O dva mesiace im ich príbuzní chystali pohreb. Obe zomreli v rovnaký deň iba pár hodín po sebe. Zdroj: Archív TD
Po sestre Beatric a mame zostala Teodorovi už iba smutná spomienka a pietne miesto v dome. Zdroj: Glob.sk/juh
V doslova hroznom stave a podľa zdravotníckeho personálu dehydrovaná, tak vyzerala Beatric po takmer šiestich týždňoch v novozámockej nemocnici. Zdroj: Archív TD
navigate_before
navigate_next