Politika Top Zahraničné

Ostrá reakcia rakúskeho politika: Erdogana prirovnal k Hitlerovi

VIEDEŇ – Neúspešný puč v Turecku a následné čistky v štátnych inštitúciách pripomínajú požiar v Reichstagu v niekdajšom nacistickom Nemecku a spôsob, akým Adolf Hitler incident využil k upevneniu vlastnej moci. Uviedol to predseda krajne pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinz-Christian Strache pre denník Die Presse.

Požiar, ktorý vzplanul v budove nemeckého parlamentu v roku 1933 nacisti vykreslili ako komunistický komplot proti vláde a odôvodnili ním následné obmedzenie občianskych slobôd, pripomína agentúra Reuters. Zároveň prostredníctvom neho Adolf Hitler skonsolidoval svoju moc nad krajinou.

Podľa FPÖ existujú paralely medzi týmto historickým príkladom a spôsobom, akým prezident Recep Tayyip Erdogan využil júlový pokus o štátny prevrat v Turecku na nastolenie čistiek proti svojim odporcom v radoch armády, štátnej správy, na akademickej pôde a v médiách.

“Človek má až pocit, že šlo o riadený puč s cieľom umožniť nastolenie prezidentskej diktatúry Erdogana,” povedal Strache. “Už sme v minulosti zažili podobný mechanizmus, ako napr. pri požiari v Reichstagu, ktorého výsledkom bolo uchopenie absolútnej moci. Aj teraz sa ťažko ubrániť dojmu, že to bolo do istej miery riadené.”

Prezident Erdogan rázne odmieta podozrenia, že jeho vláda stála v pozadí neúspešného puču, z ktorého obviňuje sympatizantov moslimského duchovného Fethullaha Gülena.