Domáce Politika Top

Osobné zlyhania poukazujú na zlý systém ochrany, tvrdí Jurinová

BRATISLAVA – Osobných zlyhaní v systéme ochrany je podľa predsedníčky parlamentného výboru pre ľudské práva Eriky Jurinovej (OĽaNO-NOVA) množstvo, čo poukazuje na to, že si nemôžeme namýšľať, že systém ochrany je nastavený správne.

Ako povedala Jurinová dnes pre agentúru SITA, aj na výbor pre ľudské práva jej osobne prichádzajú podnety na pochybné konanie pracovníkov systému sociálnoprávnej ochrany a sociálnej kurately.

Prevažuje represia

„Ich postavenie v systéme je veľmi silné. Možno si mnohí ani neuvedomujú, že zasahujú do ľudských osudov a nám sa javí, že niekedy viac z pozície sily ako so snahou hľadať riešenia a pomáhať. Oni majú byť zástupcami, advokátmi detí a zraniteľných osôb,“ zdôraznila.

V dnešnom systéme podľa Jurinovej prevažuje represia. „Prevencia a systémové opatrenia chýbajú. Neexistuje systém pomoci, ktorý v minulosti poskytovali centrá poradensko-psychologických služieb,“ upozornila s tým, že ak by sa postupovalo pri riešení podnetov korektne a skutočne by sa riešili, ich zverejňovanie by nebolo potrebné.

Nekompetentný Richter

Jurinová tvrdí, že minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter by mal odstúpiť nielen z dôvodu politickej zodpovednosti, ale aj pre nekompetentnosť riadenia minimálne v oblasti sociálnych vecí a rodiny.

„A tiež preto, aby umožnil realizáciu nových riešení, personálnu výmenu na ďalších dôležitých miestach. Je nutné systém ochrany našich detí rekonštruovať, celý prekopať a nastaviť tak aby dokázal ochraňovať ľudí, ktorí sú často bezradní a bezmocní voči pôsobeniu orgánov,“ dodala.