Politika Zahraničné

OSN nebude rokovať o ruskom návrhu na podporu zmluvy o likvidácii rakiet

Valné zhromaždenie OSN - Zdroj: TASR/AP

NEW YORK – Rusku sa nepodarilo v piatok presadiť návrh, aby Valné zhromaždenie OSN prerokovalo rezolúciu vyjadrujúcu podporu zachovaniu zmluvy o likvidácii rakiet a odsudzujúcu rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa od nej odstúpiť. Informovala o tom v sobotu agentúra AP.

Návrh, aby sa ruskou rezolúciou na podporu Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF) zaoberal odzbrojovací a bezpečnostný výbor Valného zhromaždenia neschválili. Za hlasovalo 31 krajín, proti bolo 55 a ďalších 54 sa hlasovania zdržalo. Zástupca riaditeľa ruského úradu pre nešírenie jadrových zbraní a kontrolu zbrojenia Andrej Belousov uviedol, že výsledku hlasovania nerozumie.

Podľa Belousovova sa Moskva “snažila vyslať vážny signál americkým politickým kruhom o nebezpečnosti kurzu, pre ktorý sa rozhodla súčasná (americká) vláda”.  Robert Wood, Stály predstaviteľ USA pri Konferencii o odzbrojení v Ženeve, nazval ruský návrh “veľmi spolitizovanou rezolúciou”, ktorá navyše nebola podaná v rámci lehoty výboru včas.