Zahraničné

OSN má zmysel. Podľa svetových lídrov je nenahraditeľná

Zdroj: TASR / AP

NEW YORK – Svetoví lídri vyslali takmer jednotné posolstvo na podporu multilateralizmu počas týždeň trvajúcej všeobecnej rozpravy Valného zhromaždenia OSN. Vyhlásila to v pondelok jeho predsedníčka María Fernanda Espinosová.

“Počuli sme hlasy lídrov čisto a jasne, že Organizácia Spojených národov je nenahraditeľná,” uviedla na tlačovej konferencii pri príležitosti ukončenia tohto najväčšieho tohtoročného diplomatického podujatia v newyorskom sídle OSN.

Je “dosť rušivé”, keď sa štáty rozhodnú odstúpiť od medzinárodných záväzkov, ale “musíme tieto rozdiely rešpektovať”, konštatovala predsedníčka VZ OSN.

Agentúra DPA pripomína, že niekoľko lídrov zjavne vo svojich vystúpeniach cielilo na posolstvo z prejavu amerického prezidenta Donalda Trumpa, v ktorom odmietol “ideológiu globalizmu” a priklonil sa k “doktríne vlastenectva”.

USA odstúpili od niekoľkých medzinárodných dohôd vrátane jadrovej dohody s Iránom a parížskej klimatickej dohody, odkedy je Trump šéfom Bieleho domu.

Klimatická zmena, prevencia konfliktov a multilateralizmus boli medzi najčastejšími témami prejavov rečníkov vrátane 77 hláv štátov, piatich viceprezidentov a 44 šéfov vlád, dodala Espinosová, ktorá vystriedala na rok vo funkcii na čele 193-členného VZ OSN šéfa slovenskej diplomacie Miroslava Lajčáka.