Politika Spoločnosť Zahraničné

OSN bude v roku 2019 potrebovať na pomoc takmer 22 miliárd dolárov

Na archívnej snímke z 27. septembra 2018 otec dáva piť vodu svojej podvyživenej dcére v nemocnici v jemenskom meste Hodeida.(TASR/AP)

ŽENEVA – Organizácia Spojených národov (OSN) požiadala v utorok o príspevky na humanitárnu pomoc v celkovej výške 21,9 miliardy dolárov. Finančné prostriedky potrebuje na nasledujúci rok, v ktorom bude riešiť 21 humanitárnych kríz odvíjajúcich sa po celom svete.

Uvedená suma zahŕňa aj štyri miliardy pre Jemen. Výzva adresovaná darcovským krajinám sa však netýka Sýrie, kde sa finančné potreby majú vyšplhať až na 25 miliárd dolárov.

Jemen sa zmieta v konflikte od roku 2014, keď Iránom podporovaní húsíovia postúpili na juh a dobyli metropolu Saná, čo donútilo vládu medzinárodne uznaného jemenského prezidenta Abda Rabbuha Mansúra Hádího ujsť a požiadať o vojenskú intervenciu susednú Saudskú Arábiu a štáty Perzského zálivu. Nálety spolu s pozemnými bojmi pripravili o život už tisíce civilistov a dostali Jemen, najchudobnejšiu krajinu arabského sveta, na pokraj hladomoru.

Osem rokov trvajúca občianska vojna v Sýrii si vyžiadala už viac ako 360.000 obetí na životoch. Takmer šesť miliónov Sýrčanov opustilo krajinu. Útočisko našli v okolitých krajinách a Európe.