Bratislava Regióny

Opravu električkovej trati v Rači presunuli na jar 2020. Dôvodom je predovšetkým nedostatok obojsmerných električiek

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Opravu 140 metrov dlhého úseku električkovej trate medzi zástavkami Cintorín Rača a Záhumenice v bratislavskej mestskej časti Rača presunuli na jar 2020. Pôvodne mali s opravou začať v novembri 2019. Odhadovaná cena zákazky je 2,8 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty. Dôvodom zdržania je hlavne oprava Karlovesko-dúbravskej radiály, pre ktorú nemá dopravný podnik dostatok obojsmerných vozidiel, ktoré by dokázali súčasne obslúžiť aj Karloveskú i Račiansku radiálu. Pre agentúru SITA to uviedol miestny úrad v Rači.

Práce na rekonštrukcii trate finančne zabezpečuje hlavné mesto a samotné práce urobí rovnaká spoločnosť, resp. združenie firiem, ktoré v súčasnosti pracujú aj v Karlovej Vsi a Dúbravke, čo je tiež jedným z dôvodov odkladu opravy v Rači. Podľa starostu Rače Michala Drotována nie je možné bez ukončenia prác a presunutia obojsmerných električiek do Rače začať práce.

„Keďže viem, aký je aktuálne v Bratislave problém so stavebnými firmami a ich zamestnancami, tak nezostáva nič iné, iba byť trpezlivý. A podľa mojich skúseností hlavne s betonážou a ďalšími prácami je pre kvalitu prác lepšie, ak sa budú robiť až na jar a nie počas neskorej jesene,“ uviedol na sociálnej sieti starosta Rače Michal Drotován.

Miestny úrad Rača chce v rámci svojich možností pravidelne úsek trate monitorovať a prípadné nové poškodenia hlásiť Dopravnému podniku Bratislava (DPB). Prevádzkové ani technické obmedzenia na tom úseku podľa vyjadrenia zástupcov DPB nehrozia. „Verím, že sa to zničené “esíčko” v Rači dočká opravy teda na jar 2020 – verejné obstarávanie tam už prebehlo, financie sú alokované,“ dodal starosta Rače.