Domáce Politika

Opozícii sa to podarilo. Poslanci začali mimoriadnu schôdzu na vyslovenie nedôvery premiérovi

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Poslanci parlamentu v piatok začali mimoriadnu schôdzu, na ktorej premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) čelí pokusu o odvolanie z funkcie. Plénum bude o návrhu na vyslovenie nedôvery rokovať, až kým nevystúpia všetci prihlásení rečníci. Hlasovať o návrhu majú poslanci v utorok (17. 9.) o 9.00 h.

 

O kreslo chce Pellegriniho pripraviť opozícia. Dôvodom je, že nenavrhol odvolať Moniku Jankovskú (Smer-SD) z postu štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti po tom, ako sa objavili informácie o jej údajnej komunikácii s Marianom Kočnerom, obvineným z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka. Vláda s odvolaním nesúhlasí, Jankovská medzičasom vo funkcii skončila.

Ako prvý v pléne vystupuje predkladateľ návrhu, líder OĽaNO Igor Matovič, ktorý kritizoval postoj premiéra pri odvolávaní Jankovskej, keďže ten chcel čakať na dôkazy od orgánov činných v trestnom konaní.

Koalícia ho podrží

Premiér Peter Pellegrini má podporu koalície. Povedal to predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) po rokovaní Koaličnej rady a otvorení mimoriadnej schôdze na odvolanie predsedu vlády z funkcie.

“Na Koaličnej rade sme sa dohodli, že schôdzu otvoríme,” povedal Danko s tým, že sa pokúsi kontaktovať navrhovateľov, ktorí schôdzu iniciovali, aby nedošlo k duplicite, keďže hlasovanie o dôvere premiérovi je zatiaľ aj posledným bodom programu riadnej septembrovej schôdze. Ústavnoprávny výbor podľa neho nedal jasné stanovisko, čo robiť v situácii, ktorá vznikla.

Mimoriadnu schôdzu opozícia opäť iniciovala po tom, ako sa minulý piatok (6. 9.) a ani v pondelok (9. 9.) nepodarilo schôdzu na vyslovenie nedôvery premiérovi otvoriť pre neúčasť poslancov.