Domáce Kauzy Politika Top

Opozícii Kuciakov vrah nestačí. Od polície chcú objednávateľa vraždy

Politici ďakujú polícii, zároveň ale žiadajú dolapenie objednávateľa vraždy Jána Kuciaka. Zdroj: Aktuality.sk

BRATISLAVA – Vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej vyvolal opäť vášne. Polícia zrejme má už v rukách vraha a ľudí, ktorí mu mali pomáhať. Jedným z obvinených je bývalý policajný vyšetrovateľ. Polícia podozrivých zadržala vo štvrtok v skorých ranných hodinách v Kolárove na juhu Slovenska. Oficiálne sa k zásahu orgány činné v trestnom konaní nevyjadrili. Urobia tak hneď, ako to bude možné. Na situáciu ale okamžite reagovali politici zo všetkých táborov.

 

Ako prvý okomentoval policajnú akciu samotný premiér Peter Pellegrini. “S potešením som prijal správu o tom, že polícia zatkla podozrivých z vraždy dvoch nevinných mladých ľudí. Zároveň oceňujem profesionálnu prácu vyšetrovateľov a prokuratúry. Vyšetrenie a potrestanie vinníkov tejto vraždy je jednou z priorít mojej vlády a som veľmi rád, že policajné orgány už reálne konajú. Verím, že sa tento brutálny skutok podarí objasniť a odhaliť jeho motív ako aj objednávateľov, aby prestal rozdeľovať našu spoločnosť,” napísal na sociálnej sieti premiér Peter Pellegrini.

Prácu policajtov vyzdvihol aj jeho stranícky šéf Robert Fico. “Ich práca je ocenenia hodná najmä preto, že pracovali na mimoriadne komplikovanom prípade, pod obrovským mediálnym tlakom, vulgárnymi útokmi opozície a atakov zo strany protestujúceho hnutia Za slušné Slovensko. Je obdivuhodné, že sa nenechali týmito útokmi a urážlivou atmosférou zo strany opozície zlomiť a dokázali sa sústrediť na jediné podstatné, a to je postaviť vrahov a objednávateľov pred spravodlivosť,” reagoval prostredníctvom tlačového hovorcu Smeru-SD. Aj preto sa podľa neho dnešným dňom nič nekončí, ale naopak začína sa najťažšia časť ich práce. “Aj preto vyzývame všetkých samozvaných odborníkov a opozičných krikľúňov, aby nechali políciu pracovať, aby dokázala toto vyšetrovanie doviesť do úspešného konca.”

Predseda Národnej rady Andrej Danko zasa vyzval verejnosť, ktorá sa plánuje už zajtra stretnúť v uliciach Bratislavy na demoštrácii Za Slušné Slovensko, o zachovanie rozvahy. „Demokracia je založená na tolerancii, zachovaní práv a slobôd všetkých občanov. Vo vypätých situáciách musíme mať dôveru v štát. Verme, že sú zadržaní skutoční páchatelia a vražda bude objasnená,“ uviedol šéf SNS. Aj on sa poďakoval polícii, prokurátorom, znalcom i obhajcom. „Vyzývam na zachovanie zdravého rozumu v spoločnosti,“ zdôraznil predseda parlamentu.

Strana Smer-SD oceňuje prácu policajtov, to najhoršie – a to páchateľov usvedčiť – podľa nich ešte len začína. Zdroj: SITA/Diana Černáková

Opozícia sa na celú vec pozerá trochu inak. Podľa nich dobrá správa, že polícia má vraha, podstatné však podľa nich je, aby bol potrestaný objednávateľ. “Ak sa páchateľov podarí odsúdiť, treba sa poďakovať celému vyšetrovaciemu tímu. Vidno, že tlak verejnosti na nezávislé a intenzívne vyšetrovanie mal veľký význam. Je dôležité, aby boli páchatelia spravodlivo potrestaní. Ešte dôležitejšie ale je, aby bol potrestaný aj objednávateľ,” napísala na sociálnej sieti poslankyňa OĽaNO Veronika Remišová.

Podobný názor zdieľa aj jej kolega šéf hnutia Igor Matovič.“Vrah vykonávateľ už zrejme putuje za mreže. Chvalabohu. Ale omnoho dôležijetejšie je, aby sme všetci spoznali vraha objednávateľa. Toho, kto rozhodol, že mladému chalanovi za jeho prácu spolu snúbenicou treba navždy zavrieť ústa,” reagoval Matovič.

V podobnom duchu sa na margo dnešnej policajnej akcie vyjadril aj predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár. „Dúfame, že zadržané osoby majú priamy súvis s brutálnou vraždou novinára a jeho priateľky a teda, že časom nezistíme, že došlo k omylu, “ uviedol vo svojom stanovisku Kollár. Je podľa neho dôležité aj pre budúcnosť, aby polícia a prokuratúra mali rozviazané ruky. “Sme totiž presvedčení, že v ich radoch je množstvo kvalitných vyšetrovateľov a odborníkov. Zároveň sme presvedčení, že toto by malo byť prioritou aj budúcej vlády, ktorá na Slovensku vznikne,” skonštatoval šéf Sme rodina.

Opozícia žiada, aby polícia našla a obvinila objednávateľa vraždy, nie iba vraha. Zdroj: Topky.sk/Martin Bublavý