Domáce Politika

Opozícia žiada zvolanie mimoriadneho parlamentného výboru

BRATISLAVA – Predstavitelia politickej opozície budú žiadať zasadnutie mimoriadneho parlamentného branno-bezpečnostného výboru ku kauze uneseného Vietnamca Trinh Xuan Thanha. Uviedol to dnes na tlačovom brífingu poslanec NR SR za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Gábor Grendel spoločne s poslancom za stranu Sloboda a Solidarita Ľubomírom Galkom. Obaja dnes povedali, že očakávali väčšiu aktivitu vo vyšetrovaní od slovenskej polície, ktorá sa podľa nich iba spolieha na nemeckých kolegov.

Na mimoriadnom výbore pre obranu a bezpečnosť chcú poslanci navrhnúť, aby prišli v tomto prípade vypovedať aj ľudia, ktorí boli pri zapožičaní lietadla vietnamskej vládnej delegácii, ako napríklad piloti, palubný personál či pracovníci letiska. Grendel tiež pripomenul, že nechcú vytĺkať z tejto kauzy politický kapitál, ale iba vychádzajú zo záverov vyšetrovania prípadu možného únosu v Nemecku.

„Chceme zvolať mimoriadne zasadnutie výboru pre obranu a bezpečnosť, kde chceme počuť jasné vysvetlenie. Nie ani tak ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD), ktorá v tom čase nebola ministerkou, ale ľudí, ktorí boli priamo účastní pri tomto incidente. Až do súčasnosti sme nepočuli inú verziu toho, ako sa mohol tento občan Vietnamu dostať do svojej vlasti,” povedal Grendel. Zároveň pripomenul, že vychádza z vyjadrení nemeckých vyšetrovateľov a súdov.

„Snáď si vládna strana Smer-SD nemyslí, že nemecké súdy chcú z tohto prípadu vytĺkať politický kapitál, alebo že ich platí slovenská politická opozícia. V prípade, že niekto konkrétny zlyhal, žiadame vyvodenie osobnej zodpovednosti,” doplnil poslanec. Grendel tiež povedal, že nie je možné, aby k tomuto prevozu neexistovali dokumenty, pretože ide o príliš dlhú trasu a leteckú prepravu.

„To nie je únos niekoho autom do iného mesta. Rozprávame sa o prevoze cez polovicu sveta, o čom musia existovať nejaké dokumenty, palubné lístky, zoznamy pasažierov či čísla letov,” uzavrel Grendel.

Podľa Ľubomíra Galka je málo pravdepodobné, že slovenské orgány nevedeli o tom, že vietnamská delegácia plánuje previezť takýmto spôsobom svojho občana. Galko sa tiež domnieva, že minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák (nom. Smeru-SD) mal v tomto prípade už dávno konať. „Ja si myslím, že naša strana o tomto úmysle musela vedieť, pretože nemáme 20 vládnych leteckých špeciálov, ktoré by sme vedeli okamžite zapožičať v prípade potreby. Vietnamská delegácia sa preto nemohla spoliehať na to, že bez vedomia našich predstaviteľov by sa im tento transport podaril,” povedal Galko.

„Nepozdáva sa mi tiež fakt, že minister zahraničných vecí pán Lajčák “strká hlavu do piesku”. Už dávno si mal predvolať vietnamskú stranu a požadovať presné informácie o tom, akou trasou bol tento ich občan dopravený do domovskej krajiny,” uzavrel Galko. Opoziční poslanci nespresnili dátum, na kedy budú žiadať zasadnutie parlamentného výboru. Národná rada SR má totiž letnú prestávku a poslanci sa opäť zídu v priebehu septembra tohto roka.

Ako informoval Denník N, nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung zverejnil správu, podľa ktorej nemeckí vyšetrovatelia už nepochybujú o tom, že na únos vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha bol použitý aj slovenský vládny špeciál. Vietnamského podnikateľa podľa informácií nemeckých médií v lete minulého roku pravdepodobne uniesli z Nemecka do Vietnamu. V Nemecku žiadal o politický azyl pričom v domovskej krajine čelil obvineniam z korupcie.

Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung napísal, že auto s únoscami podľa GPS súradníc parkovalo pri vládnom hoteli Bôrik v Bratislave. Bolo to v čase, keď sa tam vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák stretol s vietnamským ministrom. Slovenská strana tiež vietnamským partnerom požičala vládny špeciál na prepravu z Prahy do Bratislavy a z Bratislavy do Moskvy. To potvrdilo aj ministerstvo vnútra. Trinh Xuan Thanh dostal vo Vietname doživotný trest.