Domáce Politika Kauzy Top

Opozícia žiada Lubyovej hlavu. Ak ju neodvolá premiér, pokúsia sa o to poslanci

Veronika Remišová pri vysvetľovaní problémov s hodnotením firmy NaviDate. Zdroj: OĽaNO

BRATISILAVA – Ministerke školstva Martine Lubyovej prihára. Poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO) v ďalšom kole jej verejných vystúpení v kauze prideľovania stimulov na vedu a výskum potvrdila, že má už dostatok podpisov na mimoriadnu schôdzu. Ta má mať jediný bod. Odvolanie ministerky školstva, ktorá je nominantkou SNS.

Remišová považuje podvod pri hodnoteniach a pridávanie bodov, čo priamo ovplyvnilo konečné poradie projektov, za najhrubšie porušenie zákona .

Uvádza prípad projektu firmy NaviDate, na ktorej čudné pozadie ako aj projekt upozornil ako prvý Glob.sk.

„Hodnotiteľ pridelil body za všetky hodnotené parametre projektu a body v štyroch tabuľkách správne sčítal, spolu pridelil 84 bodov. Ale na prvej strane hodnotenia niekto pri všetkých štyroch skupinách kritérií zvýšil počet bodov a celkový súčet bodov tak zvýšil na 94. Ja som presvedčená, že nemôže ísť o preklep, pretože tých preklepov by muselo byť veľmi veľa, ale ide o zjavný podvod,“ vyhlásila Remišová.

Remišová upozorňuje, že s 94 bodmi bol projekt tesne nad čiarou a od štátu dostal vyše 700-tisíc eur. Ak by nebol počet bodov v hodnotení zmenený, projekt tejto firmy by skončil v celkovom hodnotení výrazne nižšie a nedostal by štátnu dotáciu, predbehla by ho dve iné firmy, ktorá dotáciu nedostala.

Poslankyňa Obyčajných ľudí trvá na tom, že došlo k obrovským pochybeniam, čoho dôkazom je podľa nej aj odvolanie generálneho riaditeľa Sekcie vedy a techniky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Mareka Hajduka. Toho koniec vo funkcii ohlásila samotná ministerka včera.

Podľa Remišovej by mal premiér Peter Pellegrini konať sám a Lubyovú odvolať. Ak tak neurobí, opozícia sa pokúsi o jej odvolanie v parlamente.

Aktualizované 15:20- TASR

Poslankyňa Národnej rady SR Veronika Remišová (OĽaNO) sa podľa rezortu školstva mýli a vyvodila nesprávne závery ohľadom pravidiel rozdeľovania zvyškových alokovaných prostriedkov medzi jednotlivými tematickými oblasťami výskumu a vývoja. Jej závery sú založené na tom, že vo svojich úvahách nezohľadnila pravidlá rozdeľovania zvyškových alokácií.

“Zvyškové alokácie je nutné prerozdeľovať preto, aby sa vyčerpali všetky disponibilné prostriedky. S rozdeľovaním zvyškovej alokácie sa preto vždy vopred počíta,” uviedol rezort školstva v reakcii na utorkovú tlačovú konferenciu poslankyne.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR tvrdí, že “nevyčerpané finančné prostriedky, v prípade malého počtu podaných žiadostí, respektíve malého počtu žiadostí spĺňajúcich podmienky na financovanie formou dotácie zo štátneho rozpočtu vo forme stimulov pre výskum a vývoj a navrhnutých na financovanie v rámci hodnotiaceho procesu, alokované na žiadosti v rámci tematickej oblasti, je možné uplatniť v rámci inej tematickej oblasti, v ktorej sa ukáže nedostatok dotačných prostriedkov zo štátneho rozpočtu na dotácie vo forme stimulov s uvážením počtu podaných žiadostí v danej tematickej oblasti a výsledkov hodnotiaceho procesu”.

“Rozdelenie zvyškových alokácií bolo urobené v súlade s vopred určenými pravidlami na základe rozhodovania komisie, kde mali prevahu externí odborníci. Komisia pri diskusii uvažovala o kritériách príslušnosti k danej tematickej oblasti a výsledkoch odborného hodnotenia,” tvrdí ministerstvo školstva. Obdobný proces podľa rezortu prebieha napríklad aj pri rozdeľovaní zvyškových alokácií v rámci Agentúry na podporu výskumu a vývoja. Alokácia zvyškových prostriedkov bola určená rozhodnutím komisie na základe vopred stanovených pravidiel.

Remišová v utorok uviedla, že projekty boli hodnotené podľa ich zamerania, pričom každá skupina mala pridelenú určitú sumu peňazí. “V prípade skupiny s názvom Dátové hospodárstvo a bezpečnosť IKT, do ktorej sa zapojila aj firma NaviDate, išlo o 4.002.000 eur. Ministerka tvrdí, že po vyčerpaní tejto sumy peňazí nebolo možné podporiť ďalší projekt,” uviedla Remišová. Ako doplnila disponibilné prostriedky samo ministerstvo presúvalo medzi jednotlivými oblasťami výskumu. “Napríklad v prvej skupine (biomedicína), namiesto projektov za šesť miliónov eur ministerstvo podporilo projekty za deväť miliónov eur, a teda sumu prekročilo o  tri milióny eur,” uviedla poslankyňa.