Domáce Politika Top

Opozícia sa rozhodla, že obíde koalíciu. Kvôli ústavným sudcom pôjdu rovno za Gálom

Zdroj: SITA / Braňo Bibel

BRATISLAVA – Opozícia toho má dosť. Situácia okolo zmeny pri voľbe ústavných sudcov je na spadnutie. Predseda strany SaS Richard Sulík preto zvolal lídrov ostatných opozičných strán, aby dohodli spoločný plán. Koalícia tak bude mať plné ruky práce.

Na spoločnom stretnutí sa lídri opozičných strán SaS, OĽaNO, Sme Rodina a mimoparlamentnej strany Spolu dohodli, že s ministrom spravodlivosti Gáborom Gálom budú vyjednávať ako štvorica. Predseda strany SaS Richard Sulík oceňuje snahu ministra o hľadanie riešení a jeho ochotu sa stretávať. ,,Myslíme si, že opozícia bude môcť ďaleko efektívnejšie postupovať, keď bude predkladať spoločné riešenia.” Zdôraznil, že majú maximálnu snahu prispieť k lepším podmienkam voľby ústavných sudcov.

Opozičné strany sa dohodli na predložení spoločného pozmeňovacieho návrhu. Svoje požiadavky však zatiaľ nekonkretizovali. Sulík dodal, že od ochoty koaličných strán rokovať, závisí ich súhlas s vládnym návrhom. ,,Počkáme si na reakciu koalície a následne zasadnú naše kluby a dohodnú sa, ako budú postupovať v prípade ústavných zmien.”

 

Opozičné strany sa dohodli na predložení spoločného pozmeňovacieho návrhu. Zdroj: SITA / Braňo Bibel

 

Poslankyňa OĽaNO Veronika Remišová nešetrila slovami a obula sa do predsedu Smeru-SD Roberta Fica. Podľa nej straší Slovensko ústavnou krízou. Dodala, že táto kríza je len umelo vyvolaná, ,,pretože koalícia už 12 rokov vie, že za štyri mesiace uplynie funkčné obdobie deviatim sudcom”.

Remišová tiež uviedla, že za OĽaNO predložilo ministrovi spravodlivosti konkrétne pripomienky k návrhu. Podľa odporúčania Benátskej komisie žiadali zvýšenie počtu hlasov na ústavnú väčšinu, požiadavky mali aj k minimálnemu a maximálnemu veku sudcov. ,,Zatiaľ žiadna z našich požiadaviek nebola akceptovaná.” Vyhlásila, že po spojení sa opozície je pripravená s ministrom rokovať a dohodnúť sa na podmienkach. ,,Chceme dohodu, sme pripravení robiť kompromisy, sme pripravení aj ustúpiť, ale dohody sa nerobia tak, že my ustúpime vo všetkom a vládna koalícia neustúpi v ničom.”

Predseda strany Sme Rodina Boris Kollár je presvedčený o tom, že ak sa opozícii podarí pozmeňujúci návrh presadiť, ,,podarí sa zvýšiť aj dôveryhodnosť súdov”. Dodal, že v takomto prípade sa môže súdnictvo otvoriť k tomu, že bude spravodlivé a nebude sa súdiť podľa politiky.

Podľa lídra mimoparlamentnej strany Spolu Miroslava Beblavého opozícia vystupuje jednotnejšie ako koalícia. ,,Napriek tomu, že vláda predložila návrh ústavy, jednotlivé strany sa predbiehajú v parlamente, kto vymyslí nejakú zmenu k tomu, na čele so Smerom samotným.” 

Dodal, že aj kvôli bývalému premiérovi sú pripravení rokovať spoločne. ,,Vidíme tu dnes hru Roberta Fica, ja si myslím, že on sa ešte nevzdal tej ambície, aby sa stal predsedom Ústavného súdu. Aj z tohto hľadiska je dôležitejšie, aby sme postupovali spoločne.”

 

Galéria
Remišová po spojení opozície je ochotná diskutovať s ministrom spravodlivosti. Zdroj: SITA / Braňo Bibel
Podľa Kollára ak presadia pozmeňujúci návrh, podarí sa zvýšiť dôveryhodnosť súdov. Zdroj: SITA / Braňo Bibel
Podľa Beblavého je opozícia jednotnejšia ako koalícia. Zdroj: SITA / Braňo Bibel
Podľa Sulíka má opozícia maximálnu snahu prispieť k lepším podmienkam voľby ústavných sudcov. Zdroj: SITA / Braňo Bibel
Opozícia pripravila svoj spoločný návrh. Nikto ho zatiaľ nevidel. Zdroj: SITA / Braňo Bibel
navigate_before
navigate_next

 

Premiér Peter Pellegrini deklaroval, že vláda rešpektuje a nebude namietať, ak poslanci urobia vo vládnej novele ústavy venovanej voľbe ústavných sudcov zmeny. Zdôraznil, že ako to dopadne, nevie povedať. K tejto téme bude v pondelok rokovať Koaličná rada. ,,Ak by sa mali kandidáti voliť 90 hlasmi, má logiku, aby následne už do toho prezident nezasahoval. Ak sa budú voliť 76 hlasmi, rozhodovanie prezidenta logiku má. Uvidíme. Myslím si, že parlament nájde riešenie, ktoré bude vyhovovať. Dopredu však hovoriť nechcem, budeme rešpektovať dohodu Koaličnej rady,” uzavrel predseda vlády.

 

Premiér zatiaľ nevie, ako to so zmenou zákona o ústavnom súde dopadne. Zdroj: SITA / Diana Černáková

Zmenu Ústavy a s ňou súvisiace nové pravidlá výberu kandidátov na sudcov Ústavného súdu posunul parlament do druhého čítania v septembri. Na definitívne schválenie bude koalícia potrebovať aj hlasy aspoň časti opozície, tá však považuje navrhované zmeny za kozmetické.

Poslanci môžu prichádzať so zmenami, ktoré by do noviel chceli zapracovať. Parlament by mal o zmenách rozhodovať na októbrovej schôdzi.

Už čoskoro by tiež mal voliť kandidátov na ústavných sudcov. Dnes nie je jasné, či podľa starých alebo nových pravidiel. Deviatim z 13 ústavných sudcov sa totiž vo februári 2019 končí funkčné obdobie. Noví sudcovia si budú talár obliekať do roku 2031.