Domáce Politika Top

Opozícia sa ozvala. Nepáči sa jej novela o teple, hovorí o korupcii

BRATISLAVA – Časť opozície požiada Národnú kriminálnu agentúru (NAKA) o opätovné prešetrenie novely zákona o tepelnej energetike vo veci podozrenia z trestného činu korupcie, konkrétne podplácania a prijímania úplatku.

Povedal to na tlačovej besede poslanec z hnutia OĽaNO Jozef Viskupič. „Vyšetrovateľ z NAKA sa s niektorými našimi argumentmi stotožnil, s niektorými z nášho pohľadu nepracoval dostatočne dôsledne,” zdôvodnil.

Podnet podala trojica z OĽaNO a SaS

Poslanci Jozef Viskupič, Eduard Heger (OĽaNO) a poslanec SaS Karol Galek podali ešte v auguste minulého roka podnet na Generálnu prokuratúru SR, ktorá prípad postúpila NAKA. Ako povedal Viskupič v stredu, zo šetrenia vyplynulo, že nastalo peňažné plnenie vo výške 85 eur za hodinu.

Viskupič tiež informoval, že nastalo aj ovplyvňovanie výboru pri rozhodovaní medzi prvým a druhým čítaním. „Podľa vyšetrovateľa však takéto konanie navonok vykazuje znaky korupčného konania, avšak vzhľadom na skutkové okolnosti ide iba o jeho prípravnú fázu,” doplnil Galek.

Dôkazovým materiálom mailová komunikácia

Ako vysvetlili opozičníci v lete minulého roka, dôkazovým materiálom má byť mailová komunikácia medzi bývalým politikom Jaroslavom V. a združením zastupujúcim veľké teplárenské spoločnosti na Slovensku.

„V jednom z mailov z januára 2014 Jaroslav V. ponúkol združeniu zabezpečenie ‘podpory optimálneho prístupu zo strany gestorského výboru NR SR k obsahu a kľúčovým paragrafom pripravovanej novely zákona o teple’,“ uviedol v tom čase na tlačovej besede Viskupič.

Úplata vo výške 10-tisíc eur

Jaroslav V. mal podľa poslancov dostať úplatu 10 000 eur za to, že ovplyvňovaním zabezpečil, aby sa v zákone o tepelnej energetike vypustilo slovo “primerane“, ktoré dovtedy definovalo možnosti obce pri posudzovaní zámeru výstavby tepelného zariadenia s výkonom od 100 kilowattov do 10 megawattov.

„Výsledkom je v súčasnosti prakticky zákaz konkurencie v oblasti teplárenstva a teplárenské nevoľníctvo pre všetkých, ktorí teplo odoberajú,“ uviedol Galek.

Foto: SITA