Domáce Politika Top

Opozícia poukazuje na zlyhanie systému v kauze Čistý deň

BRATISLAVA – Kauza resocializačného zariadenia Čistý deň poukazuje podľa opozície na zlyhanie systému. Ako na brífingu po skončení neverejného zasadnutia parlamentného výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny uviedla poslankyňa NR SR Natália Blahová (SaS), deti, ktoré sa dostanú do rúk štátu, sa ocitajú vo vákuu, kde za ne nikto nie je zodpovedný.

Ako ďalej uviedla, na zasadnutí výboru, na ktorom sa zúčastnil aj generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Marián Valentovič, sa poslanci dozvedeli, že kontrola vykonaná v zariadení Čistý deň v roku 2015 ukázala na dva vážne nedostatky.

Dva vážne nedostatky

Prvým bolo, že zariadenie nemalo svojho vlastného psychológa, druhým, že neboli podrobne spracovávané spisy. Po týchto zisteniach mala podľa nej začať konať akreditačná komisia ministerstva práce.

Tá však podľa poslankyne nekonala. „Nevieme, kto v nej sedí, nevieme, ako vykladá zákony, nevieme vôbec nič,” uviedla na margo komisie.

Kontroly na viacerých miestach

Podľa poslankyne Eriky Jurinovej (OĽaNO) poslanci na výbore odhlasovali, že vykonajú poslanecké kontroly v zariadení Čistý deň, na úrade práce v Piešťanoch, ako aj na samotnom ústredí práce.

„Všetky informácie dokazujú, že nejde len o jeden prípad, ale o zlyhanie systému. Systém nie je nastavený tak, aby deti chránil,” vyhlásila. Ako dodal poslanec Jozef Mihál (SaS), chýba mu prieskum na samotnom ministerstve práce, kde funguje akreditačná komisia. Výsledky kontroly z roku 2015 boli totiž podľa neho „stopené”.