Domáce Politika Top

Opozícia po voľbe šéfa RTVS: Ukázali, ako pracuje vládny zlepenec

BRATISLAVA – Voľba nového generálneho riaditeľa RTVS na kosť odhalila, ako pracuje vládny zlepenec. Povedal to opozičný poslanec za OĽaNO-NOVA Jozef Viskupič na tlačovej besede po tajnom hlasovaní, v ktorom poslanci zvolili nového šéfa RTVS Jaroslava Rezníka.

„Má po novom svojho štvrtého, doteraz utajeného koaličného partnera. Vládny zlepenec neváha použiť k voľbe fašistov a keď treba, tak Kotleba hlasy dodá,” vyhlásil Viskupič s tým, že generálny riaditeľ bol zvolený aj vďaka hlasom kotlebovcov. Viskupič dodal, že Rezník bude vykonávať svoj mandát s týmto biľagom.

Kšefty alebo peniaze

„Je to na škodu pre verejnoprávne médium. Už samotná voľba poškodí meno RTVS vo verejnosti,“ povedal. Podľa Viskupiča jedine Most-Híd mohol voľbu zmeniť, no podľa neho tak neurobil, lebo „za zmenou rozhodnutia Mosta-Híd sú kšefty alebo peniaze”.

Podľa Viskupiča by si verejnoprávne médium zaslúžilo, aby ho viedol manažment na čele s dosluhujúcim šéfom Václavom Mikom, ktorý počas svojho pôsobenia dokázal kvalitu a schopnosť riadiť RTVS. Poslanec verí, že i napriek nedôvere voči Rezníkovi bude viesť RTVS tak, aby si zachovala svoju dôveryhodnosť, že nebude manipulovaná a že televízia platená koncesionárskymi poplatkami zostane občanom a sledovanosť a dôveryhodnosť bude stúpať.

Ukazuje sa, čo odmietla koalícia

Poslankyňa NR SR za SaS Jana Kiššová dnes uviedla, že výsledok tajnej voľby jasne ukazuje, čo koalícia odmietla. „Odmietla súčasného šéfa RTVS Václava Miku, za ktorého hovoria výsledky jeho práce. Skvalitnilo sa spravodajstvo, prispel k sledovanosti, dôveryhodnosti RTVS ako takej. Toto koalícia odmietla a pred voľbou jasne artikulovala, že chce mať z RTVS svoju hlásnu trúbu, provládnu a stranícku inštitúciu,” vyhlásila Kiššová.

Takémuto výsledku voľby mohol podľa nej zabrániť iba vládny Most-Híd, ktorý vyhlasoval, že je jasne proti Rezníkovi. „Prispeli k výsledku, berú za to plnú zodpovednosť a verím, že ju aj prijmú. Nám ostáva už len výsledok rešpektovať a očakávať, že nový šéf naplní niektoré zo sľubov, ktoré na verejnom vypočutí dal,” uviedla.

Zlepenec načrel aj do radov opozície

Líder hnutia Sme rodina Boris Kollár na tlačovej besede povedal, že dnešné hlasovanie je jasným dôkazom pre voličov, ako vládne strany pracujú. „Nech sa pozerajú, kto sa ako v politike správa,” povedal. Keďže za Rezníka hlasovalo 95 poslancov, podľa počtov je jasné, že okrem koaličných poslancov museli v tajnej voľbe Rezníka podporiť aj opozičníci.

„Vládny zlepenec načrel aj do opozičných radov,” uviedol s tým, že z hnutia Sme rodina všetci hlasovali za Miku. Rovnako tak Kiššová aj Viskupič vylúčili, že by Rezníka podporil niekto z ich poslaneckých klubov.

Navrhovali verejnú voľbu

SaS, OĽaNO-NOVA a Sme rodina práve z tohto dôvodu navrhovali, aby bolo hlasovanie verejné a aby bolo aj voličom jasné, ako nimi zvolení zákonodarcovia volili. Opozičníci dnes vyzdvihli správanie sa Miku aj Rezníka, že pred druhým kolom nekomunikovali s politikmi a nesnažili sa ich ovplyvňovať vo svoj prospech.

Novým generálnym riaditeľom Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) bude Jaroslav Rezník. Päťročné funkčné obdobie mu začne plynúť 2. augusta. Dnes ho do funkcie zvolili poslanci NR SR v druhom kole tajnej voľby. Súčasný šéf RTVS Václav Mika získal 50 hlasov. Na zvolenie boli potrebné hlasy nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov. Na tajnom hlasovaní sa zúčastnilo 147 poslancov.

Foto: Topky.sk