Politika Zahraničné

Opozícia po neúspešnej obštrukcii opustila rokovaciu sálu parlamentu

BUDAPEŠŤ – Poslanci takmer všetkých maďarských opozičných strán v pondelok pri diskusii o programe rokovania schôdze opustili rokovaciu sálu parlamentu. Podľa internetovej stránky komerčnej televíznej stanice ATV predložili Maďarská socialistická strana (MSZP), Demokratická koalícia (DK) a Dialóg (Párbeszéd) k programu schôdze 2925 pozmeňujúcich návrhov, o ktorých by hlasovanie trvalo desiatky hodín.

Opozícia týmto krokom chcela dosiahnuť, aby parlament nemohol hlasovať v utorok a stredu o viacerých zákonoch, napríklad o kritizovanej novele zákonníka práce, v ktorom chce vláda dosiahnuť rozšírenie rámca ročných nadčasov zamestnancov z terajších 250 na 400 hodín. Mimoriadne zvolaný výbor zákonodarného zboru pre spravodlivosť však väčšinou hlasov členov zo strán vládneho bloku Fidesz-KDNP prijal jednorazové uznesenie, podľa ktorého sa nebude o opozičných pozmeňujúcich návrhoch hlasovať po jednom, ale naraz o celom balíku.

Po tomto hlasovaní, ktorým vládna väčšina poslancov súbor opozičných návrhov odmietla, sa ozval v radoch strán opozície piskot a krik. Poslanci opozície okrem zástupcov extrémne pravicového hnutia Naša vlasť (Mi Hazánk) napokon opustili rokovaciu sálu. Zasadnutie potom pokračovalo hodinou otázok.