Domáce

Opozícia nesúhlasí ani s rozširovaním dotácií a ani s podporou obnoviteľných zdrojov

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Rokovaním o návrhoch z dielne ministerstva hospodárstva sa začalo dnešné pokračovanie 34. schôdze Národnej rady SR. Rezort hospodárstva by podľa navrhovanej novely zákona o dotáciách mal mať vo svojej pôsobnosti možnosť poskytovať dotácie aj pre oblasť elektromobility. Taktiež by mali po novom mať prístup k dotáciám na obnoviteľné zdroje energií malé a stredné podniky, ako aj samosprávy.

Parlamentná opozícia nesúhlasí s tým, aby sa rozširovali dotácie v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR (MH). Opozícia si myslí, že zo strany vlády pri novele zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti rezortu hospodárstva ide o nekoncepčné kroky, a to najmä pri zavádzaní podpory pre automobily s alternatívnymi palivami. „Chceme naozaj investovať do alternatívnych zdrojov, ale malo by to byť iným spôsobom. Podpora bude iba pre bohatých alebo pre podnikateľov. Ide iba o čiastkovú a kozmetickú podporu,“ uviedol v Národnej rade SR v rozprave poslanec za hnutie OĽaNO a jeho tieňový minister hospodárstva a financií Eduard Heger.

Podľa neho by sa mala vypracovať dlhodobá stratégia pre automobily s alternatívnym pohonom. „Podpora by mala smerovať na výskum tohto segmentu, a nie na nákup hotového výrobku. Súčasná vláda tak k tomu nepristupuje koncepčne,“ zdôraznil Heger s tým, že od vlády by očakával skôr väčšiu podporu verejnej dopravy. „Napríklad na nákup elektrických autobusov,“ dodal Heger.

„Tento zákon meníme za posledné dva roky už druhýkrát. Prečo pán minister nechcete zistiť, prečo tie dotácie nefungujú? Výsledkom selektívnych opatrení bude deformácia podnikateľského prostredia. Nič systémové vláda zatiaľ nenašla,“ konštatovala poslankyňa za stranu SaS Jana Kiššová. Podľa nej by mala vláda skôr plošne znížiť dane než niekoho na úkor iných finančne podporovať selektívnymi dotáciami.

Podľa uvedenej novely zákona by malo mať možnosť ministerstvo hospodárstva poskytovať dotácie aj pre oblasť elektromobility. Okrem elektromobilov by mal mať rezort hospodárstva možnosť dotovať aj automobily s inými alternatívnymi palivami a budovanie príslušnej infraštruktúry. Taktiež by mali po novom mať vďaka spomínanej novele prístup k dotáciám na obnoviteľné zdroje energií malé a stredné podniky, ako aj samosprávy. „Cieľom návrhu zákona je tiež zabezpečiť zosúladenie okruhu oprávnených žiadateľov o dotácie na podporu ochrany spotrebiteľa,“ informoval v rámci parlamentnej rozpravy minister hospodárstva Peter Žiga.

Galéria
40 návrhov podal počas roka 2018 poslanec Eduard Heger (OĽaNO). Zdroj: TASR / Martin Baumann
Tento zákon meníme za posledné dva roky už druhýkrát. Prečo pán minister nechcete zistiť, prečo tie dotácie nefungujú, pýta sa Heger Žigu. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Chceme zabezpečiť zosúladenie okruhu oprávnených žiadateľov o dotácie na podporu ochrany spotrebiteľa, tvrdí Žiga. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Ministerstvo hospodárstva by malo podľa novely zákona poskytovať dotácie aj pre oblasť elektromobility. Zdroj: TASR / Martin Baumann
navigate_before
navigate_next

Opozícia má výhrady aj voči podpore obnoviteľných zdrojov

Veľkú novelu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energií (OZE) a vysoko účinnej kombinovanej výroby (KVET) opoziční poslanci kritizujú. Poslancovi za stranu SaS Karolovi Galekovi prekáža v novele zákona viacero vecí. Tímlíder liberálov pre energetiku napríklad upozornil, že výrobcovia tepla a elektriny z KVETu sa budú môcť znova uchádzať o 15-ročnú podporu, ktorú zaplatia všetci odberatelia elektriny.

Podpora doplatkom, ktorá by sa mala skončiť, sa môže pre teplárov znova predĺžiť. Nechápem, prečo my ideme dnes znova podporovať teplárov. Podporujeme niečo, čo nemá šancu uspieť na trhu. Novela zákona umožňuje ktorémukoľvek výrobcovi z KVETu, ak do roku 2025 zrekonštruuje svoj zdroj, poskytnúť podporu na ďalších 15 rokov,“ povedal v rámci parlamentnej rozpravy Galek, podľa ktorého novela umožní, že by táto podpora mohla byť udelená aj pre uhoľné zdroje.

Liberáli vítajú v novele zákona zavedenie aukcií, prostredníctvom ktorých sa budú podporovať nové OZE a KVET. Pre nové väčšie výkony nad 500 kilowattov sa podľa nových pravidiel má zaviesť aukcia, kde si štát vyberie zariadenie pre výrobu elektriny z OZE, ktoré podporí. Konečná cena bude výsledkom súťaže. Aj v tomto prípade však poslanec Galek vidí istý problém. „Zavedenie aukcií vidím ako dobrý krok, ale zo zákona vôbec nevyplýva, aké zdroje budeme pripájať, kedy a koľko. Tu vzniká obava, že sa zopakuje tá kauza 120 megawattov na Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústave. My nemáme ani len stratégiu a analýzu na nové OZE,“ dodal Galek, ktorému stále prekáža v novele zákona poplatok za prístup do siete, tzv. G-komponent.

Poslancovi SaS Karolovi Galekovi v návrhu prekáža hneď niekoľko vecí. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Opozičný poslanec sa taktiež pozastavil aj nad kompenzáciami pre energeticky náročné firmy. Ministerstvo hospodárstva sa pre vyššiu konkurencieschopnosť priemyslu rozhodlo v novele zaviesť úľavu pre energeticky náročné podniky. Tá im má znížiť koncovú cenu elektriny. Podľa odhadov by sa malo ku kompenzácii dostať približne 200 podnikov. Na kompenzácie by tak malo ísť zo štátneho rozpočtu ročne zhruba 80 miliónov eur. „Sporné však je, že ministerstvo tieto kompenzácie poskytnúť môže, ale aj nemusí,“ zdôraznil Galek s tým, že radšej by mala vláda podnikateľom zrušiť rôzne poplatky, ktoré sa skrývajú v koncových cenách elektriny.