Politika Zahraničné

Opozícia kritizuje Madura za jeho výzvu, aby ženy mali šesť detí

Nicolás Maduro - Zdroj: SITA/AP/Ariana Cubillos

CARACAS – Venezuelská opozičná poslankyňa v stredu kritizovala prezidenta Nicolása Madura za výzvu, aby každá žena mala šesť detí. Manuela Bolívarová totiž tvrdí, že nedostatočný zdravotný systém v krajine nedokáže matky primerane chrániť. Informuje o tom agentúra DPA.

“Nemocnice nefungujú, vakcín je málo, matky nemôžu dojčiť, lebo sú podvyživené a nemôžu si kúpiť detskú výživu pre (infláciu),” napísala na Twitteri Bolívarová, členka Národného zhromaždenia (parlamentu). V parlamente má prevahu opozícia pod vedením Juana Guaidóa. Bolívarová sa tak vyjadrila po tom, ako Maduro v štátnej televízii vyzval, aby všetky ženy mali “pre dobro národa” viac detí.

“Roďte, roďte. Všetky ženy nech majú šesť detí, nech krajina rastie,” povedal Maduro na podujatí zameranom na propagáciu národného plánu zdravotnej starostlivosti pre ženy. Nicolás Maduro bol opätovne zvolený za venezuelského prezidenta 20. mája 2018. Tamojšia hospodárska kríza podnietila hromadný exodus Venezuelčanov a masové protesty proti jeho vláde. Podľa OSN vykazovalo vo Venezuele v rokoch 2016 až 2018 znaky podvýživy približne 6,8 milióna ľudí, čo je viac ako 20 percent populácie.