Domáce Politika Top

Opozícia chce Pellegriniho hlavu. Začína zbierať podpisy na jeho odvolanie

Poslanci začali zbierať podpisy na Pellegriniho odvolanie. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Hnutie OĽaNO začne v utorok (27. 8.) zbierať podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR, na ktorej chce vysloviť nedôveru predsedovi vlády Petrovi Pellegrinimu (Smer-SD). Uviedlo to v reakcii na vyjadrenia premiéra, ktorý neodvolal štátnu tajomníčku ministerstva spravodlivosti Moniku Jankovskú z funkcie. OĽaNO ho na odvolanie vyzývalo.

 

Opozičná SaS podporuje návrh hnutia. “Strana SaS podporí odvolávanie Petra Pellegriniho v parlamente. Už v piatok sme vyzvali na odchod Moniky Jankovskej, keďže jej pozícia ako štátnej tajomníčky je neudržateľná,” uviedla pre TASR predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová. Vyjadrenia premiéra Pellegriniho nie sú podľa nej ničím iným ako prekrývaním reality na získavanie času pre benefit jeho straníckej kolegyne. “Taký slabý premiér nemá čo robiť vo svojej pozícii,” poznamenala Blahová.

Aj hnutie Sme rodina súhlasí s návrhom OĽaNO. “Podľa nás je Peter Pellegrini len premaľovaný Fico a v skutočnosti nechce žiadnu zmenu. Keby sa o zmenu usiloval, tak štátnu tajomníčku Jankovskú z funkcie hneď odvolá,” reagovalo pre TASR tlačové oddelenie hnutia.

Pellegrini vo svojom pondelkovom vyhlásení zopakoval, že pokiaľ sa potvrdia podozrenia týkajúce sa Jankovskej, bude rázne konať. Nechce vynášať súdy na základe novinových článkov ani zasahovať do vyšetrovania.

Jankovská by podľa premiéra mala sama zvážiť, či súčasná situácia pomáha jej osobe a strane, ktorá ju nominovala. Pellegrini zároveň odmietol “hysterické” výkriky opozície, že vláda nekoná.

Monika Jankovská. Zdroj: Glob.sk / David Duducz

Jankovská komunikáciu odmieta

Národná kriminálna agentúra (NAKA) vykonala minulý týždeň u Jankovskej zaisťovacie úkony, štátna tajomníčka jej odovzdala mobilný telefón.

Viaceré opozičné strany trvajú na odchode Jankovskej z funkcie pre jej väzby s Marianom Kočnerom Aj podľa prezidentky Zuzany Čaputovej je zotrvanie Jankovskej vo funkcii neobhájiteľné. Jankovská komunikáciu s Marianom Kočnerom poprela.

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) okamžite po potvrdení väzieb na Mariana K. podá návrh na odvolanie Jankovskej. V prípade, ak by strana Smer-SD, ktorá ju do funkcie nominovala, trvala na jej zotrvaní v pozícii, zváži Gál demisiu.